Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Locuiesc intr-un apartament inchiriat. La ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Locuiesc intr-un apartament inchiriat. La semnarea ...

Buna ziua.
Locuiesc intr-un apartament inchiriat. La semnarea contractului am platit depozitul, egal cu o luna de chirie. Acum, după trei ani, proprietara a decis să vină la o inspecție (așa îi spune ea) și aș vrea să pun câteva întrebări:
Ce are dreptul de a verifica proprietarul?
- Capacul aragazului, care are cel puțin douăzeci de ani.
- Până în decembrie am avut o pisică cu permisiunea proprietarului. Pisica a zgâriat un braț al canapelei, care nu era nou când am intrat.
Având în vedere că intenționez să repar orice daune cauzate, poate proprietarul să mă oblige să le repar acum, sau pot să repar totul înainte de a pleca?
Multumesc pentru timpul acordat.
Dpdv juridic, proprietarul are dreptul sa verifice starea bunului. Ref la deficientele semnalate - le puteți repara acuma sau ulterior, depinde cum va înțelegeți cu proprietarul.
Multumesc mult pentru raspunsul. Mai am o intrebare, daca se poate
usa apartamentului are doua incuietori. In contract scrie ca proprietarul mi-a dat cheile, dar in realitate mi-a dat doar una. Bănuiesc că crede că mă poate închide dacă există probleme. Este legal acest comportament? Mulțumesc pentru timpul acordat.
Proprietarul trebuie sa va permită accesul pe toată durata contractului. Dacă aveți contractul în vigoare și va restricționează accesul, este o problema.