Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună.Am cumpărat anul trecut un autoturism .Am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună.Am cumpărat anul trecut un autoturism .Am primit autoturismul,talonul ...

Bună.Am cumpărat anul trecut un autoturism .Am primit autoturismul,talonul ,cartea de identitate,în original și copia CI a vânzătorului.Nu știu dacă are importanță o terță persoană a mijlocit.Am convenit să circul cu autoturismul până în martie 2024 pe numele fostului fiindcă avea încă asigurare și itp.Acele persoane sunt mai mult prin străinătate,și vrând să i contactez pentru contract și transcriere,am fost blocat .Din informațiile mele ,am înțeles (ciudat,dar nu știu sigur fiindcă am aflat neoficial )că pe rolul de la primăria localității vânzătorului nu mai figurează ,ci pe numele altcuiva din altă localitate.Până să nu ajung în instanță,vreau să știu dacă pot afla oficial informațiile despre dacă vânzătorul mai e pe rol la fiscal,și cum dacă e trecut la fiscal pe altcineva.Mulțumesc
Buna. Nu ati procedat corect. Sunteti intr-o situatie delicata. Vanzarea se face pe baza de certificat fiscal eliberat de primarie si nu pe baza de vorbe. Mai mult, intermediarul presupun ca nu avea niciun fel de procura. Sau avea? Oficial puteti sa aflati de la politie care este situatia juridica a vehiculului, va adresati cu o plangere. Nu este exclus ca masina sa fie vanduta de mai multe ori. La primarie, teoretic nu va baga cineva in seama. Si, daca ajungeti in instanta, cu cine va judecati?
Da.Mulțumesc.