avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună.Am cumpărat anul trecut un autoturism .Am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună.Am cumpărat anul trecut un autoturism .Am primit autoturismul,talonul ...

Bună.Am cumpărat anul trecut un autoturism .Am primit autoturismul,talonul ,cartea de identitate,în original și copia CI a vânzătorului.Nu știu dacă are importanță o terță persoană a mijlocit.Am convenit să circul cu autoturismul până în martie 2024 pe numele fostului fiindcă avea încă asigurare și itp.Acele persoane sunt mai mult prin străinătate,și vrând să i contactez pentru contract și transcriere,am fost blocat .Din informațiile mele ,am înțeles (ciudat,dar nu știu sigur fiindcă am aflat neoficial )că pe rolul de la primăria localității vânzătorului nu mai figurează ,ci pe numele altcuiva din altă localitate.Până să nu ajung în instanță,vreau să știu dacă pot afla oficial informațiile despre dacă vânzătorul mai e pe rol la fiscal,și cum dacă e trecut la fiscal pe altcineva.Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Emil1965 , utilizator 18:55, 4 Mai 2024
Buna. Nu ati procedat corect. Sunteti intr-o situatie delicata. Vanzarea se face pe baza de certificat fiscal eliberat de primarie si nu pe baza de vorbe. Mai mult, intermediarul presupun ca nu avea niciun fel de procura. Sau avea? Oficial puteti sa aflati de la politie care este situatia juridica a vehiculului, va adresati cu o plangere. Nu este exclus ca masina sa fie vanduta de mai multe ori. La primarie, teoretic nu va baga cineva in seama. Si, daca ajungeti in instanta, cu cine va judecati?
Da.Mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina inmatriculata doar fiscal ilmir1 ilmir1 Am o situatie ciudata si nu stiu cum ii dau de cap, poate ma ajutati. Doresc sa cumpar o masina. In actele masinii apare un alt proprietar. Adica cel de la ... (vezi toată discuția)
Radiere masina cu, contract de comodat? cedrrew cedrrew Am dat o masina unei persoane in baza unui contract de comodat care a expirat in luna ianuarie a.c.,iar dupa expirarea contractului persoana respectiva nu a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am cumparat o masina(nu m-am uitatin carte sau pe ... Smalldanyd Smalldanyd Buna ziua! Am cumparat o masina(nu m-am uitatin carte sau pe talon sa vad daca e numele celui care mi-a vandut-o).Vanzatorul mi-a dat fiscal pe loc.Am fost ... (vezi toată discuția)