avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua cineva care a fost condamnat în România ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua cineva care a fost condamnat în România la un an ...

Bună ziua cineva care a fost condamnat în România la un an de închisoare și a plecat în Anglia unde a fost emis de doua ori mandatul european de aducere dar a reușit sa rămână pe teritoriul Angliei perioada în care au trecut 8 ani și a lucrat cu contract legal în acești 8 ani. Se poate face ceva în tara după perioada asta???
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 01:19, 6 Mai 2024
Buna ziua. Adica ce anume sa se faca? Sa se constate prescriptia executarii pedepsei sau ce anume doriti?
Da dacă se poate pentru ca au trecut 8 ani timp în care au fost emise doua mandate europene de aducere. Dacă se poate sa îmi explice cineva cum e cu prescripția.

trandafir2 a scris:

Buna ziua. Adica ce anume sa se faca? Sa se constate prescriptia executarii pedepsei sau ce anume doriti?

Ași vrea sa știu când se face prescripția pedepsei și dacă mandatele europene au schimbat termenul. Dacă nu care ar fi următori pași de făcut e nevoie sa deschidem proces sau doar vorbit cu un avocat și se face cerere???

Edy1989 a scris:

Da dacă se poate pentru ca au trecut 8 ani timp în care au fost emise doua mandate europene de aducere. Dacă se poate sa îmi explice cineva cum e cu prescripția.

trandafir2 a scris:

Buna ziua. Adica ce anume sa se faca? Sa se constate prescriptia executarii pedepsei sau ce anume doriti?



Ca sa isi dea seama cineva daca se poate face ceva si ce anume se poate face, trebuie analizata situatia in concret, adica DOSARUL dvs. Cu sinceritate va spun ca nu se poate detalia aici care sunt urmatorii pasi, deoarece nu stim DOSARUL. Ca idee, disp art 162 cod penal sunt usor de citit, numai ca, important este daca nu cumva prescriptia executarii pedepsei a fost intrerupta sau suspendata, sens in care in niciun caz, dar in niciun caz, dvs nu puteti evalua situatia singur.
Sa înțeleg ca atunci când se trimite mandat european se întrerupe prescripția? Pentru ca mai erau câteva luni în jur de trei pana sa se împlinească 6 ani de la ultimul mandat european trimis

trandafir2 a scris:

Ca sa isi dea seama cineva daca se poate face ceva si ce anume se poate face, trebuie analizata situatia in concret, adica DOSARUL dvs. Cu sinceritate va spun ca nu se poate detalia aici care sunt urmatorii pasi, deoarece nu stim DOSARUL. Ca idee, disp art 162 cod penal sunt usor de citit, numai ca, important este daca nu cumva prescriptia executarii pedepsei a fost intrerupta sau suspendata, sens in care in niciun caz, dar in niciun caz, dvs nu puteti evalua situatia singur.

Alte discuții în legătură

Prescriptia pedepsei rodyk_rody rodyk_rody Buna ziua, in Ianuarie 2011 am fost condamnat definitiv la 3 ani de inchisoare, find plecat la munca in uk am decis sa nu ma predau si sa-mi continui viata in ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare anulare mepi zxraider zxraider Buna, am fost condamnat la 5 ani se inchisoare art. 215 sentinta definitiva Inalata curte de casatie pe 21 /09/2005. Pe 20/092015 sau implinit prescriptia ... (vezi toată discuția)
Prescriptia a doua pedepse portospirate portospirate O sa incerc sa fiu cat se poate de precis. In 2002 am fost condamnat definitiv la 3 ani cu inchisoare pt inselaciune. In 2004 am fost condamnat din nou, in ... (vezi toată discuția)