avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, am o problemă. Stau in curte cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, am o problemă. Stau in curte cu o persoană care ...

Bună ziua, am o problemă.
Stau in curte cu o persoană care are probleme mintale(nu are discernământ)(un văr), fratele lui îi este tutore.
Problema stă in acest fel, persoana respectivă (vărul) se duce cu treabă în sat pe la oameni, și când vine acasă, vine turmentat(consumă alcool) și vine cu chef de scandal, se ia de mine și de părinți mei fără să îi făceam vreo ceva.
Când el vine din sat și vrea ceartă noi îl sunăm pe fratele să(tutorele) să îl potolească, dar fratele să nu prea îl interesează și îl lasă să facă ce vrea el.
Cum pot proceda, ținând cont că cu vorba bună nu se poate rezolva?

Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:59, 4 Mai 2024
Sunați la politie, nu la frate și când o fi amendat, va lua și masuri.
Depuneti reclamatie scrisa și la dgaspc și autoritatea tutelara ca să se ia masuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre punerea sub interdictie psihiatrica Dana30036 Dana30036 Buna ziua! Am si eu o intrebare. Tatal meu este alcoolic de peste 20 de ani. In ultimult timp totul a devenit foarte grav deoarece a condus sub influenta ... (vezi toată discuția)
Punerea sub interdictie a persoanelor in varsta. Florenta-Beatrice Dan Florenta-Beatrice Dan Ce parere aveti despre faptul ca persoanele in varsta au ajuns la cheremul copiilor, fiind fortati sa se interneze la psihiatrie, din dorinta de a obtine un ... (vezi toată discuția)
Curator bolnav psihic pompiliairina pompiliairina As dori sa aflu cine poate deveni curator pentru bolnavii cu afectiuni psihice care sunt internati intr-un spital de boli psihice,cine numeste acest curator si ... (vezi toată discuția)