Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, am o problemă. Stau in curte cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, am o problemă. Stau in curte cu o persoană care ...

Bună ziua, am o problemă.
Stau in curte cu o persoană care are probleme mintale(nu are discernământ)(un văr), fratele lui îi este tutore.
Problema stă in acest fel, persoana respectivă (vărul) se duce cu treabă în sat pe la oameni, și când vine acasă, vine turmentat(consumă alcool) și vine cu chef de scandal, se ia de mine și de părinți mei fără să îi făceam vreo ceva.
Când el vine din sat și vrea ceartă noi îl sunăm pe fratele să(tutorele) să îl potolească, dar fratele să nu prea îl interesează și îl lasă să facă ce vrea el.
Cum pot proceda, ținând cont că cu vorba bună nu se poate rezolva?

Sunați la politie, nu la frate și când o fi amendat, va lua și masuri.
Depuneti reclamatie scrisa și la dgaspc și autoritatea tutelara ca să se ia masuri.