avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, vin și eu cu această întrebare. Mama ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, vin și eu cu această întrebare. Mama mea trăiește ...

Bună ziua, vin și eu cu această întrebare. Mama mea trăiește cu cineva în concubinaj și are o fetiță de 4 ani. Până acum 2 ani, mama stătea acasă cu ea, însă a făcut schimb cu tatăl acestui copil. În prezent, mama nu mai poate să muncească. E foarte stresată cu serviciu, trebuie să facă treburile și în casă. Iar tatăl acestui copil care stă acasă cu fetița, nu are grijă de ea. Adică îi dă tableta sau telefonul copilului și el se uită la televizor, la film sau la Casa Iubirii de pe Kanal D. În prezent, el nu mai vrea să se ducă la muncă. Mama a fost mereu cu copilul în spital cand ii era rau și a fost de vreo 8-10 ori ori, de fiecare dată mama stătea cu acesta. Mama se ducea mereu în parc cu ea si toti vecinii pot confirma asta , iar tatălul acestui copil a fost de maxim 5-10 ori in parc .
Intrebarea mea este daca mama si tatal copilului se despart mama cum poate lua copilul si in cat timp (bineînțeles cu aproximatie).
Aceasta intrebare nu este la "misto" si chiar v as fi recunoscator daca mi ati putea oferi un raspuns.
Va multumesc ca v ati facut timp pentru a mi citi problema!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:47, 5 Mai 2024
Pe forum plecam de la premisa ca oamenii nu întreabă la mișto și nici cei care răspund, nu răspund la mișto.
Mama dvs poate lua copilul, trebuie sa il și poată întrețină.
Va trebui sa ceara în instanță ca locuinta copilului sa fie la ea și tatăl sa platească pensie de intretinere pt copil.

Ultima modificare: Duminică, 5 Mai 2024
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie copii din concubinaj. are importanță că mama nu are deocamdată loc de muncă? Ivanoaia lacramioara Ivanoaia lacramioara Buna ziua as avea si EU nevoie de un sfat. Am o relatie de concubinaj de 6 ani din care am doua fetite de 2 respectiv 4 ani.Concubinul meu are un caracter ... (vezi toată discuția)
Program de vizitare...sora ararin ararin Buna ziua Am o fetita de 2 ani dintr-o relatie de concubinaj. In momentul de fata nu ma mai inteleg cu tatal ei, ceea ce a dus la lipsa oricarui contact ... (vezi toată discuția)
Violenta domestica! MelitaBogdan MelitaBogdan Salutare, am o intrebare pentru o vecina care locuieste cu mine in bloc si este tot timpul batuta de sot si silita sa faca ce vrea el, ei sunt in concubinaj ... (vezi toată discuția)