avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua! Am sa incerc sa pun intrebarea in alt mod ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua! Am sa incerc sa pun intrebarea in alt mod referitor ...

Buna ziua! Am sa incerc sa pun intrebarea in alt mod referitor la cheltuieli ne acordate. In procesul civil pe care il am eu in calitate de parat am castigat la fond, dar judecatorul a acordat un capat de cerere referitor la cheltuielile facute pe durata procesului, a acordat doar onorariu avocat si a omis cheltuielile de transport cu toate ca la doua termene au fost cu prezenta obligatorie pentru interogatoriu si nici nu a motivat de ce nu le-a acordat. Dupa fond reclamanta care a pierdut,a facut apel dar a fost respins. Apel am facut si eu dar a fost respins motivand ca nu se poate cere in apel aceste cheltuieli ,doar in conditiile articolului 442-444. Eu acum ce trbuie sa fac sa-mi pot recupera aceste cheltuieli? mai pot uza de acest articol, si cum se procedeaza ?Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2024
Mika T, utilizator
Dar ați mai pus întrebarea asta. De ce deschideți topic dublu`?

Ați mai întrebat odată aici, și vi s-a recomandat să plătiți o consultanță la un avocat, care să vă analizeze actele:
Recitiți TOPIC-ul dvs aici:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ati avut avocat la fond? Ati adunat cheltuielile? Ati depus dovezile? Nu stim... Asta va spune Dapix, ca nu sunt suficiente date.
Oricum, trebuia ceruta completare dispozitiv in termenul de apel, nu facut apel. Nu mai sunteti in termen.
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2024
Liliana Gradinaru, Avocat
Buna ziua! Da ,am avut avocat la fond ,am am adunat cheltuielile , am depus dovezile. Acum ce sa fac daca avocatul a spus sa facem apel in loc de completare dispizitiv si acum nu mai raspunde nici la telefon, ce parere mai aveti acum ? Eu mai pot face ceva? Multumesc!

Ultima modificare: Vineri, 17 Mai 2024
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Incercati pe cale separata. Si nu mai reveniti de mai multe ori cu aceleasi precizari, va rog.

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Emitere titlu de proprietate cu hotarate judecatoreasca. Costy 27 Costy 27 Am obtinut hotararea definitiva pentru 1,8 ha de teren spre emiterea TP,dar pe hotarare specifica ca nu obliga comisia la cheltuielile de judecata ca nu ca nu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va rog frumos daca ma poate ajuta cineva. in procesul ... Mika T Mika T Buna ziua! Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva. In procesul civil pe care il am ,eu am facut apel pe cheltuieli de judecata care nu ... (vezi toată discuția)
Judecatorul a uitat de cheltuielile de judecata NGABI43 NGABI43 Am castigat un proces in care am cerut si cheltuieli de judecata . In decizia pronuntata , judecatorul mi-a dat castig de cauza dar nu a pomenit nimic de ... (vezi toată discuția)