Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua, sunt administratorul unui salon de frizerie ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua, sunt administratorul unui salon de frizerie de tipul ...

Masura de suspendare a activitatii - venituri ilicite. Buna ziua, sunt administratorul unui salon de frizerie de tipul barbershop si ma confrunt cu urmatoarea situatia. Anul trecut in luna noiembrie am primit o masura de suspendare a activitatii pt lipsa de aviz comercial, iar in luna ianuaria 2024 politia comunitara mi-a mai intocmit un proces verbal prin care s-a stabilit ca am functionat pe perioada de suspendare si am obtinut venituri ilicite. Primul pv nu l-am contestat in instanta deorece am fost sigur ca ma pot pune in legalitate lucru care nu l-am reusit din cauza unor factori externi care nu tin de mine ci de proprietarul cladirii unde am inchiriat spatiul. Ca urmare astazi am primit un proces verbal cu o sanctiune de 800 lei si mentiunea ca anaful imi v-a confisca incasarile pe perioada de suspendare (suma x - informatie primita de catre politia locala de la anaf), deoarece sunt venituri ilicite. Ce se mai poate face in acest caz ? Mentionez ca veniturile pe 2 luni jumate (suma x) reprezinta profitul pe un an de zile al acestui tip de business.
daniel.fx, utilizator
Sa platiti amenda cat mai repede pentru a nu se acumula dobanzi si penalitati de intarziere.
Trebuia sa va puneti problema inainte de a lucra in perioada de suspendare a activitatii.