avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... CASARE CU RETINERE SAU CU TRIMITERE IN CADRUL UNUI ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

CASARE CU RETINERE SAU CU TRIMITERE IN CADRUL UNUI RECURS

Am mare nevoie de un SFAT in legatura cu un RECURS, pe scurt am intentat un proces pe 1349 Cod civil, si in prima instanta actiunea mi-a fost RESPINSA la fel si in APEL, atat instanta de fond cat si cea de APEL s-au facut ca NU au vazut o PROBA esentiala si anume un RAPORT PSIHODIAGNOSTIC PSIHOLOGIC al meu si in plus paratul nu a depus in termen intampinarea dar s-a "pus bine" cu martorul indicat de mine sa minta in favoarea lui....

INTREBARE: Avand in vedere ca o sa indic MOTIVUL DE RECURS prevazut de art. 488 alin.(1) pct 4 si 5 doresc sa stiu ce este recomandat sa cer instantei de RECURS?
CASARE CU RETINERE SAU CASARE CU TRIMITERE
Multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: Florin Valentin S , utilizator 14:23, 15 Mai 2024
E bine să apelați la un avocat pentru că recursul nu e atât de simplu precum pare la prima vedere citind articole din Codul de procedură.
Multumesc pentru SFAT, dar nu imi permit un AVOCAT, si avand in vedere ca sunt licentiat in STIINTE JURIDICE o sa-l formulez cu putinele mele cunostinte juridice
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din păcate degeaba sunteți licențiat în științe juridice dacă nu ați profesat niciodată.Mai mult decât atât aveți soluții negative în fond și în apel iar în recurs șansele sunt relativ mici mai ales ca trebuie sa va incadrati în motivele de casare prevazute de lege.Am fosti colegi tot licentiati care nu au profesat niciodată, la ora actuala nu mai au nici măcar vagile noțiuni teoretice datorita frecventelor schimbări legislative.Si noi ca av avem materii/domenii în care nu suntem specializați, domenii în care nu intram,cerem sfaturi sau în cauze personale angajam alți colegi. Se pare ca justitiabilul roman e optimist în general și are încredere în , autoreprezentare'Succes!
Ultima modificare: Miercuri, 15 Mai 2024
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc, sa fie!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs la iccj cracanatu cracanatu Buna ziua Am o intrebare :-se poate face recurs la ICCJ daca intr-un proces civil dupa fond in apel la Curtea de Apel decizia este 2 la 1--un judecator face ... (vezi toată discuția)
Recurs petre_marian petre_marian buna ziua,Am un proces in apel care se afla la a treia rejudecare,,La prima rejudecare s-a dat o solutie de perimare a cauzei.apoi alte doua solutii de anulare ... (vezi toată discuția)
Doresc sa devin avocat sau consilier juridic anadascalu21 anadascalu21 Buna ziua. Am terminat facultatea SNSPA in 2007, administratie publica, si as dori sa fac facultatea de Drept la Universitate, se poate sa fac doar un an sau ... (vezi toată discuția)