avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua. In urma unei hotărâri judecătorești mi ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua. In urma unei hotărâri judecătorești mi s-a pus ...

Buna ziua.
In urma unei hotărâri judecătorești mi s-a pus o poprire asupra conturilor bancare si a salariului din partea unui executor judecătoresc in numele Investcapital LTD pentru o creanță din anul 2007 in valoare de 2700 lei pentru care mi se cere plata sumei de 66.800 lei din care 6800 lei reprezinta onorariul executorului.
In prima luna(martie 2024) angajatorul a făcut plata totala a salariului meu in contul băncii. Banca a reținut platile catre creditele, descoperirile de cont si dobânzile cardului de credit actuale datorate bancii unde se face plata salariului de catre angajator si a făcut plata câte executor cu o suma a carei valoare este mai mica decât 1/3 din salariul net dar care in total însumează 1/2 din valoare salariului net si a deblocat restul sumei de bani ramase din salariu. Menționez ca atât angajatorul cat si banca au fost notificați de catre executorul judecătoresc pentru reținerea a 1/3 din salariu.
Pentru luna aprilie 2024, angajatorul a făcut plata direct catre executor in contul dispus de acesta a 1/3 din valoarea salariului net iar restul sumei de bani rămasă a virat-o in contul meu bancar cu titlul de salariu. Banca va trata aceasta suma de bani ca salariu din care la rândul ei va vira catre executor o parte din suma. Angajatorul refuza sa imi faca plata integrala a salariului in contul băncii de unde se vor împărții si retrage automat toate datoriile, conform legii, catre toate obligațiile financiare inclusiv catre executor.
Menționez ca am atacat cu contestație in instanță executarea silită invocând prescrierea creanțelor subliniind si alte aspecte care cer anularea executării.
Întrebarea mea este cum pot determina angajatorul sa faca plata in totalitate a salariului in contul băncii de unde banca, conform legii si in urma notificării primite de la executor va face plata catre executor.
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Whybal , utilizator 08:25, 17 Mai 2024
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Angajatorul refuza sa imi faca plata integrala".
Asta e firesc, a fost înștiințat de către executor sa retina, deci nu va eliberează toat salariul.
Ce trebuie sa faceți dvs e sa îl pistonati pe executor sa facq adresa la banca sa nu mai retina din ce încasați de la angajator ca vi se retine la sursa.
Cereti angajatorului sa va completeze Anexa 5, pe care o duceti la banca. Astfel, banca nu o sa va retina inca o data suma pe care angajatorul a virat-o.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua. Puteti spune va rog ce este aceasta Anexa 5?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie la executare catani_rd catani_rd Buna seara! În septembrie 2012 banca trimite o instiintare de retinere catre angajator solicitand retinerea 1/3 din salariul angajatului pentru intarzieri de ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu in contul excutorului Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua. Am schimbat recent angajatorul si am primit luna aceasta instiintar de poprire pe 1/3 din venitul net. Ce m-a uimit pe mine este ca banii din ... (vezi toată discuția)
Poprire indemnizatie persoana cu handicap Lucian_bz Lucian_bz Buna ziua tuturor. Am urmatoarea situatie: Tatal meu a facut un credit pe care nu l-a mai platit dupa o perioada. De curand, executorul judecatoresc a ... (vezi toată discuția)