avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achiziționare apartament cu taxare inversa pe PFA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achiziționare apartament cu taxare inversa pe PFA plătitor de tva

Achiziționare apartament cu taxare inversa pe PFA plătitor de TVA.

La final dacă voi dori sa trec apartamentul pe numele meu, voi plăti și tva-ul și impozitul pe profit?

Impozitul pe profit se plătește pe valoarea de vânzare a apartamentului sau pe profitul rezultat in urma vinderii acestuia?

Gen: eu împrumut pfa ul meu cu suma x, și după vând apartamentul tot cu suma x. Ce impozit pe profit plătesc?
Ultima modificare: Miercuri, 15 Mai 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 23:17, 20 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se va plati TVA la vanzare si impozit pe venit ( adica pret de vanzare - pret de achizitie) x10%.
Daca apartamentul e 50.000 euro si il vindeti cu 60.000 euro - platiti 10% la 10.000 euro adica 1000 euro impozit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la achizitii intracomunitare mirceabescu mirceabescu Buna ziua! Imi poate spune cineva, va rog, cum se plateste TVA-ul pentru marfuri cumparate din UE in vederea revanzarii? Sunt inscris ca platitor de TVA in ... (vezi toată discuția)
Achiziție lemne bulgaria, cine plătește tva florentinadaniela florentinadaniela Buna ziua, Firma plătitoare de TVA dorește să achiziționeze pentru revânzare lemne din Bulgaria, prețul de achiziție pe factura fiind fara TVA. Ce se ... (vezi toată discuția)
Inregistrare pfa ca platitor de tva portocala142002 portocala142002 Doresc sa ma inregistrez la finante ca platitor de tva..eu doresc sa-mi fac un PFA...vreau sa fac achizitii intracomunitare...sa aduc marfa din UE...si asi ... (vezi toată discuția)