Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achiziționare apartament cu taxare inversa pe PFA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achiziționare apartament cu taxare inversa pe PFA plătitor de tva

Achiziționare apartament cu taxare inversa pe PFA plătitor de TVA.

La final dacă voi dori sa trec apartamentul pe numele meu, voi plăti și tva-ul și impozitul pe profit?

Impozitul pe profit se plătește pe valoarea de vânzare a apartamentului sau pe profitul rezultat in urma vinderii acestuia?

Gen: eu împrumut pfa ul meu cu suma x, și după vând apartamentul tot cu suma x. Ce impozit pe profit plătesc?
george-neagu, moderator
Se va plati TVA la vanzare si impozit pe venit ( adica pret de vanzare - pret de achizitie) x10%.
Daca apartamentul e 50.000 euro si il vindeti cu 60.000 euro - platiti 10% la 10.000 euro adica 1000 euro impozit.