Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul la vârstă de 80 și 79 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul la vârstă de 80 și 79 ani

Buna ziua! Un cuplu în vârstă de 80 și 79 de ani, care vor sa faca testament - au nevoie de evaluare psihica sau rămâne la latitudinea notarului sa le o ceară în cazul în care consideră că au discernământ?
Mulțumesc!
nu au nevoie, notarul ii trimite daca considera ca e cazul. Daca sunt in evidente medicale cu boli psihice, ar fi indicat sa faca.