avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare rest de TVA platit pentru apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare rest de TVA platit pentru apartament

In 2021 am incheiat o promisiune de vanzare cumpărare pentru un apartament pentru care am achitat pretul integral care includea si TVA 5%. Blocul a fost finalizat in 2023 si abia in 2024 s-au incheiat contractele de vânzare- cumpărare, numai ca notarul a interpretat legea in sensul ca se aplica doar TVA 9%. Astfel am platit diferenta de 4%. Notatul a zis ca ramane si in 2024 TVA 5% pentru promisiunile incheiate doar in 2023, nu si anterior. Este corecta interpretarea? Se pot recupera cei 4%?
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 23:12, 20 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da este corecta interpretarea . Cota redusa de 5% se aplica doar daca s-au incheiat antecontracte in anul 2023 si livrarea are loc pana la 31.12.2024.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la un antecontract pentru apartament in constructie? cioclud cioclud am incheiat un antecontract pentru apartament in constructie in 2021 cu act aditional de prelungire a termenului de vanzare cumparare in 2022 pentru anul ... (vezi toată discuția)
Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Aplicare tva redus de 5 % la constructii cu termen de finalizare si predare anul urmator mroby mroby Buna ziua tuturor! As avea nevoie de parerea dumenavoastra in urmatoarea speta: O societate cu raspundere limitata, dezvoltator imobiliar, are incheiate mai ... (vezi toată discuția)