Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare rest de TVA platit pentru apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare rest de TVA platit pentru apartament

In 2021 am incheiat o promisiune de vanzare cumpărare pentru un apartament pentru care am achitat pretul integral care includea si TVA 5%. Blocul a fost finalizat in 2023 si abia in 2024 s-au incheiat contractele de vânzare- cumpărare, numai ca notarul a interpretat legea in sensul ca se aplica doar TVA 9%. Astfel am platit diferenta de 4%. Notatul a zis ca ramane si in 2024 TVA 5% pentru promisiunile incheiate doar in 2023, nu si anterior. Este corecta interpretarea? Se pot recupera cei 4%?
Da este corecta interpretarea . Cota redusa de 5% se aplica doar daca s-au incheiat antecontracte in anul 2023 si livrarea are loc pana la 31.12.2024.