Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pierdere și ulterior găsire Carte de Muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pierdere și ulterior găsire Carte de Muncă

La întocmirea dosarului pentru pensionare (incapacitate de muncă) am constatat pierderea cărții de muncă. Am făcut procedura necesară prin publicarea anunțului în Monitorul Oficial. Datele din cartea de muncă nu le-am reconstituit în totalitate. Între timp însa am găsit cartea de muncă. O pot utiliza, și dacă nu, ce demersuri pot să fac pentru a o revalida?
Depuneti copie xerox dupa carnetul de munca la CJP (mentionati conditiile in care ati gasit carnetul de munca) si cereti recalcularea pensiei.
Mergeti cu carnetul de munca in original la Casa de Pensii si depuneti cerere de reclaculare.