avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pierdere și ulterior găsire Carte de Muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pierdere și ulterior găsire Carte de Muncă

La întocmirea dosarului pentru pensionare (incapacitate de muncă) am constatat pierderea cărții de muncă. Am făcut procedura necesară prin publicarea anunțului în Monitorul Oficial. Datele din cartea de muncă nu le-am reconstituit în totalitate. Între timp însa am găsit cartea de muncă. O pot utiliza, și dacă nu, ce demersuri pot să fac pentru a o revalida?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:09, 18 Mai 2024
Depuneti copie xerox dupa carnetul de munca la CJP (mentionati conditiile in care ati gasit carnetul de munca) si cereti recalcularea pensiei.
Mergeti cu carnetul de munca in original la Casa de Pensii si depuneti cerere de reclaculare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reconstituire carte de munca DRatiu DRatiu Ultimul angajator a pierdut/ratacit cartea de munca. Am declarat acest lucru in Monitorul Oficial. Mentionez ca posed o copie xeroxata ,dar,semnata si ... (vezi toată discuția)
Pierdere carte de munca Ioan HERMENEANU Ioan HERMENEANU care sant pasi pentru a face reconstituirea ei (vezi toată discuția)
Carte de muncă pierdută Marioara.G Marioara.G Bună ziua! Soțul meu are numai o copie după cartea de muncă. Originalul este pierdut de către fostul patron (așa spunea și acum nu mai este de găsit). ... (vezi toată discuția)