Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliu?

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri la cateva intrebari legate de divort:
*daca imi copilul si plec la mama, se considera parasire de domiciliu conjugal, chiar daca nu avem un imobil propriu si locuim la socri. Motivul ar fi neintelegeri generate de lipsa in majoritatea timpului a sotului si climatul neprielnic in care ne crestem copilul.
*de ce as putea fi acuzata?
*pot cere custodia copilului in cazul in care nu ajungem la o intelegere?
Va rog mult sa ma ajutati.
Se considera ca ati plecat cu copilul la mama dvs, ce altceva ? Nu sunteti arestata in acea casa, s-a tot perpetuat sintagma " parasire de domiciliu" care nu are nicio insemnatate. Se cheama plecat de acasa cu copilul.
Cereti divortul din culpa comuna daca va doriti sa divortati, sa exercitati in comun autoritatea parinteasca, locuinta copilului sa fie la dvs si tatal sa contribuie la intretinerea copilului sau.
Incercati in prealabil sa discutati despre mutare si divort cu sotul dvs.
Faptul ca va mutati din imobilul in care locuiti cu actualul sot nu va afecteaza in niciun fel sansele de a obtine domiciliul minorului la dvs.