avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecarea din domiciliu cu copiii se considera abandon?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecarea din domiciliu cu copiii se considera abandon?

Buna ziua.
Sunt casatorita de 4 ani, eu avand o fetita dintr-o relatie anterioara pe care tatal de alta nationalitate nu a recunoscut-o. Cand m-am casatorit actualul meu sot a recunoscuto el iar acum ii purtam numele. Cu el am un baietel de 3 ani. Relatia nu mai merge , el fiind foarte gelos fara motiv, asa ca vreau sa ma despart de el. Situaţia lui financiara este foarte buna deoarece lucrează in strainatate la negru...eu m-am angajat de 3 3 luni. Parintii mei locuiesc la 600km de mine si nu am nici un sprijin. Daca divortez sau plec cu copii el mii poate lua? ?? Ma poate denunta pt abandon? Ce ttrebuie sa fac pentru a fi alaturi de copii??
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 10:06, 12 Iunie 2016
Ma poate denunta pt abandon?

pentru abandonul cui ? Daca luati copiii cu dvs, despre ce abandon vorbim?
Unde vreti sa plecati cu copiii ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iunie 2016
gi-jane2, moderator
Sa inteleg ca doriti sa plecati cu copii la parintii dvs sau sa ii lasati in grija parintilor dvs ?
Daca ii lasati in grija parintilor dvs. este ok dar si cealalta optiune sa va mutati la parintii dvs. este ok atata timp cat il informati pe actualul sot.
Va trebui sa va puneti de comun acord vis a vis de locuinta minorilor, in caz contrar - cand parintii nu se inteleg - va decide instanta de judecata.

In concluzie, fie aveti acordul sotului (aveti grija cum il concretizati in scris pt a exista o dovada), fie va adresati instantei sa stabileasca locuinta copiilor.
Dacă un părinte nu are capacitatea să îngrijească copiii se poate pune problema ca acești săi fie încredințați celuilalt părinte (dacă se solicită). Condițiile trebuie să fie decente, corespunzătoare.
În cazul dvs, dacă se face dovada că puteți oferi copiilor condiții bune din punct de vedere material, locativ, supraveghere etc, nu vor fi probleme, mai ales că celălalt părinte se află în străinătate. Bănuiesc că vreți să lăsați copiii în îngrijirea părinților dvs și să păstrați serviciul actual? Ar trebui să lămuriți acest aspect deoarece este important.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua , as dori și eu sa știu ce tip de cerere /foaie ... Serbanescu Georgiana Serbanescu Georgiana Bună ziua , as dori și eu sa știu ce tip de cerere /foaie ar trebuii sa completez prin care sa arate ca nu mi abandonez copiii, țin sa menționez ca sunt ... (vezi toată discuția)
Poate sa ma denunte la protectia minorului? Adina860 Adina860 Buna seara,asi avea si eu o rugaminte sa imi spuneti ce sa fac in cazul in care, eu sunt inca casatorita desi nu mai suntem inpreuna de 5 ani de zile, in care ... (vezi toată discuția)
Munca in strainatate, viitor divort, soarta copilului ramas in romania flower2014 flower2014 Buna ziua, ma aflu situatie dificila. Urmeaza sa intentez divort si am un copil minor. Inainte de toate doresc sa precizez ca sunt o mama responsabila care ... (vezi toată discuția)