Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara!
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara!

Acum 4 ani am incetat sa platesc un abonament la Telekom. Am primit 2 facturi, dintre care ultima fiind de 375 de lei dupa care, timp de 4 ani nu am mai fost cautata nici macar cu vreun ordin judecatoresc pentru executare silita. Acum o luna am fost sunata de catre un agent de la Kruk pentru a stabili o data in care imi pot achita datoria, abia dupa 4 ani. Intrebarea mea este: daca nu platesc aceasta datorie, dupa 4 ani, mi se mai poate pune poprire prin ordin judecatoresc sau s-a prescris datoria?
Este cazul sa vedeti cine si in ce baza legala ati fost cautat. Exista o documentatie legala intocmita in vederea recuperarii acelei creante?
Termenul general de prescriptie este de 3 ani. Daca de la data scadenta a facturilor si pana la acest moment au trecut mai bine de 3 ani, dreptul Telekom de recuperare a creantei s-a prescris. Nu achitati nimic, pentru a nu intrerupe prescriptia. Daca va actioneaza in judecata, formulati intampinare si invocati prescriptia. Aceasta nu se constata din oficiu.
Domnul APET_R repet, nu am fost anuntata pe baza nici unui document in acesti 4 ani ca datoria mea catre Telekom a fost preluata de cei de la Kruk. Doar am fost sunata din senin de catre acel agent. Totul a fost verbal, fara documente
Company Advising, vreti sa spuneti ca am tot dreptul sa nu ii platesc acelui agent de la Kruk?
Moral, nu este ok. Dar legal, va puteti prevala de prescriptie (instrument de sanctionare pentru lipsa de diligenta a creditorului). Dar repet: si prescriptia se invoca de catre dvs.. Acesta este doar un raspuns preliminar, bazat pe info furnizate de dvs.. Daca va actioneaza in instanta recomand sa discutati cu un avocat, pentru a analiza sansele reale de castig.