Forum Discuţii juridice Executare silită Sechestru mașina
Discuție deschisă în Executare silită

Sechestru mașina

Bună ziua, va rog sa ma ajutați cu un sfat referitor la următoare situație :
A trebuit sa trimit o mașina pe platforma din Italia spre România, dar din iulie este sechestrată de către politia de frontiera din Ungaria pe motiv ca acesta este data in urmărire de către politia italieneasca.

Menționez ca mașina este înmatriculata in RO, pe nume propriu. Eu am cumpărat mașina în Februarie 2017, de la al doilea proprietar al mașinii din Italia. Achizia s a făcut cash, cu contract de vânzare cumpărare între părți. Am înmatriculat mașina in RO în septembrie 2017, trecând RAR-ul fără probleme.
Între timp, am aflat de la autoritățile italiene ca primul proprietar are sechestru financiar, motiv pentru care are pus sechestru și pe mașină începând cu iunie 2017. Al doilea proprietar a cumpărat mașina în decembrie 2016, însă se pare ca nu a finalizat achiziția, sau nu a înregistrat mașina peste tot unde trebuia.

Ținând cont ca eu sunt cumpărător de buna credință, unde ar trebui sa fac demersurile pentru recuperea mașinii? Ungaria, Italia sau România?!

Mulțumesc!
Atat timp cat asupra bunului mobil a fost dispusa masura asiguratorie de sechestru,in perioada cercetarilor pana la finalizare nu veti putea beneficia /utiliza auto
Masura sechestrului a fost dispusa de autoritatile romanesti urmare plangerii existente in Italia
Este birocratie care poate dura ani de zile daca nu desfasurati demersuri concrete catre autoritati,care au de solutionat sute de astfel de spete
ynocentta, utilizator