avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Sechestru mașina
Discuție deschisă în Executare silită

Sechestru mașina

Bună ziua, va rog sa ma ajutați cu un sfat referitor la următoare situație :
A trebuit sa trimit o mașina pe platforma din Italia spre România, dar din iulie este sechestrată de către politia de frontiera din Ungaria pe motiv ca acesta este data in urmărire de către politia italieneasca.

Menționez ca mașina este înmatriculata in RO, pe nume propriu. Eu am cumpărat mașina în Februarie 2017, de la al doilea proprietar al mașinii din Italia. Achizia s a făcut cash, cu contract de vânzare cumpărare între părți. Am înmatriculat mașina in RO în septembrie 2017, trecând RAR-ul fără probleme.
Între timp, am aflat de la autoritățile italiene ca primul proprietar are sechestru financiar, motiv pentru care are pus sechestru și pe mașină începând cu iunie 2017. Al doilea proprietar a cumpărat mașina în decembrie 2016, însă se pare ca nu a finalizat achiziția, sau nu a înregistrat mașina peste tot unde trebuia.

Ținând cont ca eu sunt cumpărător de buna credință, unde ar trebui sa fac demersurile pentru recuperea mașinii? Ungaria, Italia sau România?!

Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:42, 6 Noiembrie 2019
Atat timp cat asupra bunului mobil a fost dispusa masura asiguratorie de sechestru,in perioada cercetarilor pana la finalizare nu veti putea beneficia /utiliza auto
Masura sechestrului a fost dispusa de autoritatile romanesti urmare plangerii existente in Italia
Este birocratie care poate dura ani de zile daca nu desfasurati demersuri concrete catre autoritati,care au de solutionat sute de astfel de spete
Ultima modificare: Miercuri, 6 Noiembrie 2019
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. pe un autoturism proprietate persoana fizica s-a instituit ... Blueberry33 Blueberry33 Buna ziua. Pe un autoturism proprietate persoana fizica s-a instituit sechestru asigurator de catre un executor judecatoresc, la cererea unei firme de ... (vezi toată discuția)
Masina mea a fost confiscata, motiv: furata Cosmin052030 Cosmin052030 Buna ziua, In urma cu 2 ani jumate am achizitionat o masina inmatriculata in Romania (de la un proprietar care o avea si el de aprox. 2 ani,din 2010) ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am cumpărat o mașină skoda octavia anul trecut ... C.Mihai1985 C.Mihai1985 Buna ziua, am cumpărat o mașină Skoda Octavia anul trecut și am inmatriculat-o pe numele meu, anul asta am vandut-o și noul proprietar nu poate face ... (vezi toată discuția)