Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua! Am urmatoarea situatie: pe la sfarsitul lui ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua! Am urmatoarea situatie: pe la sfarsitul lui aprilie ...

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie: pe la sfarsitul lui aprilie mi-am facut un cont pe un site de dating online, pentru care am achitat respectivei companii 46 RON.
Din pacate m-am grabit si nu am fost atent la detaliile crearii unui astfel de cont, sau la regulamentul acestui website. Insa eu cu buna credinta am crezut ca achit pentru o luna, si daca mai vreau sa prelungesc am sa fiu intrebat.
Nemultumit fiind de rezultate, dupa mai putin de o luna, respectiv inainte de 15 mai, mi-am inchis contul de pe website, crezand ca ca am incheiat povestea aceasta. Din pacate nu s-a intamplat acest lucru, iar la sfarsitul lunii mai, mi-au fost retrasi bani din nou de pe contul din banca (46 RON). Insa aceasta retinere a avut loc fara acordul meu, in mod abuziv
in opinia mea. Repet, imi inchisesem contul pe acel website.
De la banca mi-au spus ca nu pot face nimic pentru a opri astfel de retrageri, pentru ca acestea sunt legale, potrivit regulilor bancii. Astfel ca mi-am inchis contul din banca si mi-am facut unul nou, pentru ca firma respectiva sa nu mai aiba acces la fondurile mele.
Insa la sfarsitul lunii august am fost surprins sa vad in posta o somatie de la o firma de avocati/recuperatori din Germania: Auer Witte Thiel. Acestia imi solicitau 50 EURO drept plata pentru serviciile de pe website, de care insa eu nu beneficiasem de mai bine de 3 luni. In caz contrar urma sa fiu actionat in judecata pentru recuperarea fondurilor.
Am cautat numele lor pe Internet, si am observat ca sunt numeroase mentiuni despre aceeasi situatie: respectiv conturi anulate la website-ul respectiv, dar cu fonduri care sunt retrase in continuare, si primirea de astfel de scrisori de somatie de plata, totul fiind propabil o inselaciune (scam), de care se folosesc pentru a speria oamenii si a obtine bani. Una dintre mentiuni era ca omul luase legatura cu forma respectiva de avocatura, insa aceasta nu auzise niciodata de acest website care, aparent, se foloseste de numele lor in mod abuziv.
Daca este posibil, as dori o opinie in legatura cu aceasta situatie. Personal, inclin sa ignor respectiva somatie, insa as prefera sa nu fiu actionat, totusi, in instanta.
Ca dovada a marturiei mele ca mi-am sters contul si nu am beneficiat de serviciile lor, in momentul in care doresc sa ma autentific pe website-ul respectiv, datele de autentificare nu functioneaza, nu pot face "log in", cu mesajul ca acel cont de utilizator nu exista.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
iustin2022, utilizator
Buna !Am intrat si eu in plasa lor,scandal mare a aflat si nevasta...ma rog!Am citit multe cazuri similare din Ungaria...acolo s-a format o trupa care sa localizeze de unde provin ,,mesajele,,
Pai asta e!Am vb cu un prieten de la politie!Spune ca sunt si ei pe faza,dar nu reusesc nimic.Sfatul lor e ca nu cumva sa platim absolut nimic.Prin plata,ei considera ca recunoastem ca suntem datori.Ma rog!...oricum nu au absoluit nimic sa ne faca!Stati linistiti,ignorati mesajele lor,si nu cumva sa platiti!