avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se poate obtine instituirea tutelei speciale ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se poate obtine instituirea tutelei speciale pentru un adult ...

Cum se poate obtine instituirea tutelei speciale pentru un adult cu certificat de handicap psihiatric grav, el deja avind interdictie!?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 09:55, 4 Mai 2024
Buna ziua,
Va adresati Directiei de Asistenta sociala de la adresa de domiciliu , cu actele de identitate si sentinta de punere sub interdictie.
Daca exista deja punere sub interdictie, in temeiul legii aceste dosare vor fi revizuite de catre instanta in vederea mentinerii masurii transformata in prezent in tutela speciala sau al instituirii unei alte masuri mai adaptate nevoilor celor in cauza,
Buna ziua!Sunt tutore legal din 2013 al tatalui meu care este cu interdictie judecatoreasca(schizofrenie paranoida cu debut in 1986).Asistenta sociala de la centrul unde este institutionalizat doreste sa fiu inlaturata si sa se puna ea tutore.A primit citatie pt reexaminare si la centru si asa s-a gandit ca ce bine ar fi sa fie ea in locul meu.Sarcina de tutore am respectat-o si indeplinit-o iar in aceste centru este doar de 4 luni fiind transferat dupa reorganizare din alt centru.Se poate asa ceva?I-a bagat in cap tot felul si tata este tare dezorientat si tulburat datorita acestei femei.Multumesc pentru raspuns!
Acum ceva timp după decizia CCR, legea a fost modificată, și toate cazurile vechi de punere sub interdicție sunt rejudecate, și pe noua lege sunt reanalizate și personalizate măsurile de ocrotire.

Deci, doar INSTANȚA de judecată va decide cine va fi noul tutore al celui ocrotit.
Interdicția a fost desființată, nu mai sunt de acum înainte persoane puse sub interdicție.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Mai 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O persoana cu schizofrenie compensata, care se descurca bine ... Mirare!23 Mirare!23 O persoana cu schizofrenie compensata, care se descurca bine in societate, poate fi scoasa de sub interdictie? Cine ar trebui sa o monitorizeze? (vezi toată discuția)
Bună seara. in 2015 am devenit tutorele baiatului meu prin sentința ... Bosulica Bosulica Bună seara. In 2015 am devenit tutorele baiatului meu prin sentința definitiva. Acum am primit un plic de la judecatorie precum am făcut cerere de ... (vezi toată discuția)
Tutela ruda gradul 1 probleme pshice alexandra989 alexandra989 Buna ziua, Ma intereseaza cum se procedeaza pentru preluarea tutelei a unei rude de grad 1 (sora majora), cu probleme psihice? (vezi toată discuția)