Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună, am fost intr-un local all you can eat și ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună, am fost intr-un local all you can eat și copilul a fost ...

Bună, am fost intr-un local all you ca-n eat și copilul a fost bolnăvior nu a mâncat din farfurie și pentru lucrul acesta a taxat cu un meniu de adult în plus, pentru risipa , pe junior la taxat la jumate ca era Jr . Ce pot face ?
RUSUALIN87, utilizator
Doamnă, primul semn că un animal este bolnav este că refuză mâncarea. Asta fiindcă digestia implică efort, consum de energie, iar organismul rezervă totul pentru activitatea de însănătoșire. Acest lucru elementar, nu-l știu mulți părinți, "hai mămică, mănâncă să te faci bine!". Mă întreb ce piramide erau în farfuriile dvs., soțului, "copilului bolnăvior" de nu ați reușit să faceți față?
Ce puteți face? Păi ați făcut deja, ați plătit. După ce vă informați care este politica localului, cereți explicații, dacă nu sunteți mulțumită, reclamați la OPC și, în final, vă puteți folosi de dreptul constituțional de acces liber la justiție. Dreptul la ridicol nu este trecut în constituție.

RUSUALIN87 a scris:

Bună, am fost intr-un local all you ca-n eat și copilul a fost bolnăvior nu a mâncat din farfurie și pentru lucrul acesta a taxat cu un meniu de adult în plus, pentru risipa , pe junior la taxat la jumate ca era Jr . Ce pot face ?

Risipa se plateste......fii mai atent pe viitor.
In strainatate se aplica regula in mod clar. Nu se comenteaza. De ce? Foarte simplu!
De foarte multe ori, clientii isi umplu farfuriile cu varf DE LENE sa se ridice de mai multe ori (am vazut asta de "N" ori la hotelurile de la noi care ofera "mic dejun suedez" - munti de mancare lasati in farfurie.
Copilul s-a vazut probabil cu mancare pe care nici nu o voia. Sau probabil s-a mers pe principiul nu-i nimic, daca nu manancei lasa in farfurie"...
Imi pare rau pentru Dumneavoastra, dar nu cred ca aveti dreptate.
Nu ne-ati spus daca aceasta situatie s-a petrecut in Romania sau altundeva.

P.S. "ca-n eat" se scrie corect "can eat" - daca are vreo importanta...
andrei2005, utilizator