avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună, am fost intr-un local all you can eat și ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună, am fost intr-un local all you can eat și copilul a fost ...

Bună, am fost intr-un local all you ca-n eat și copilul a fost bolnăvior nu a mâncat din farfurie și pentru lucrul acesta a taxat cu un meniu de adult în plus, pentru risipa , pe junior la taxat la jumate ca era Jr . Ce pot face ?
Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2024
RUSUALIN87, utilizator
Cel mai recent răspuns: andrei2005 , utilizator 09:42, 23 Aprilie 2024
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamnă, primul semn că un animal este bolnav este că refuză mâncarea. Asta fiindcă digestia implică efort, consum de energie, iar organismul rezervă totul pentru activitatea de însănătoșire. Acest lucru elementar, nu-l știu mulți părinți, "hai mămică, mănâncă să te faci bine!". Mă întreb ce piramide erau în farfuriile dvs., soțului, "copilului bolnăvior" de nu ați reușit să faceți față?
Ce puteți face? Păi ați făcut deja, ați plătit. După ce vă informați care este politica localului, cereți explicații, dacă nu sunteți mulțumită, reclamați la OPC și, în final, vă puteți folosi de dreptul constituțional de acces liber la justiție. Dreptul la ridicol nu este trecut în constituție.

RUSUALIN87 a scris:

Bună, am fost intr-un local all you ca-n eat și copilul a fost bolnăvior nu a mâncat din farfurie și pentru lucrul acesta a taxat cu un meniu de adult în plus, pentru risipa , pe junior la taxat la jumate ca era Jr . Ce pot face ?

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Risipa se plateste......fii mai atent pe viitor.
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
In strainatate se aplica regula in mod clar. Nu se comenteaza. De ce? Foarte simplu!
De foarte multe ori, clientii isi umplu farfuriile cu varf DE LENE sa se ridice de mai multe ori (am vazut asta de "N" ori la hotelurile de la noi care ofera "mic dejun suedez" - munti de mancare lasati in farfurie.
Copilul s-a vazut probabil cu mancare pe care nici nu o voia. Sau probabil s-a mers pe principiul nu-i nimic, daca nu manancei lasa in farfurie"...
Imi pare rau pentru Dumneavoastra, dar nu cred ca aveti dreptate.
Nu ne-ati spus daca aceasta situatie s-a petrecut in Romania sau altundeva.

P.S. "ca-n eat" se scrie corect "can eat" - daca are vreo importanta...
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2024
andrei2005, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decadere din drepturi mama? anca05 anca05 Buna ziua!Doresc sa stiu daca unchiul meu poate castiga intr-un eventual proces custodia fetitei sale in varsta de 4 ani si 3 luni , pentru ca recent am aflat ... (vezi toată discuția)
Mc donald's - actionare in instanta pentru daune Dani1993 Dani1993 Bună seara am nevoie de o părere și mă gândeam ca poate mă ajuta cineva cu un sfat..Începând cu 2014 am început sa mănânc fastfood intre 3 și 5 ori ... (vezi toată discuția)
Achizitie catel din strainatate, posibila inselaciune cu asigurarea daria_ramona2006 daria_ramona2006 Buna seara , as avea o intrebare ; daca am vorbit prin email cu o persoana sa imi livreze gratis un catel si eu doar sa ii platesc suma de 50 ron ... (vezi toată discuția)