avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Are voie banca sa iti interzica sa ii dai in judecata? ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Are voie banca sa iti interzica sa ii dai in judecata? Matusa mea a avut un credit neperformant la BT ...

Clauza abuziva
Matusa mea a avut un credit neperformant la BT (franci elvetieni)
Dupa ce s-au judecat mai mult timp au ajuns la un acord: matusa isi ia angajament sa nu ii mai dea in judecata si sa isi plateasca creanta in 4 ani in rate egale.
Dupa 2 ani de plata conform angajamentului BT a vandut creanta unor recuperatori, desi matusa mea a facut platile la timp conform angajamentului.
Acum acei recuperatori vor suma integrala, desi matusa mea a platit deja jumatate din credit in cei 2 ani.
Mi se pare abuziv sa nu poata sa dea in judecata BT pt ca nu au respectat angajamentul si acum a luat-o de la capat cu creditul.
Se poate face ceva? Au voie sa iti interzica sa nu ii dai in judecata?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:32, 1 Mai 2024
Acordul e acord, deci recuperatorii nu vor obține executarea silita decât dacă ascund acel acord.
Matusa sa plateasca ca si pana acum și dacă se trezește executata silit, sa dacă contestatie la executare.
Ultima modificare: Joi, 2 Mai 2024
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare legea darii in plata tuilleries tuilleries Buna ziua. Eu am fost executata silit, mi-a fost vandut apartamentul si de 4 ani am poprire pe salariu (creditul fiind in 2007 in franci elvetieni).Astazi din ... (vezi toată discuția)
Credit franci elvetieni madi33 madi33 In anul 2007 prietenul meu a luat un credit de nevoi personale (fara girant) in valoare de 20000 franci.Credit acordat in franci dar la ghiseu cand a fost sa ... (vezi toată discuția)
Creanta vanduta intre 2 firme de recuperare creante; executare silita in curs; incuviintare a executarii de catre instanta Mimi74 Mimi74 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie; - creanta aferenta unui credit neperformant a fost vanduta de catre banca unei firme ... (vezi toată discuția)