Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Are voie banca sa iti interzica sa ii dai in judecata? ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Are voie banca sa iti interzica sa ii dai in judecata? Matusa mea a avut un credit neperformant la BT ...

Clauza abuziva
Matusa mea a avut un credit neperformant la BT (franci elvetieni)
Dupa ce s-au judecat mai mult timp au ajuns la un acord: matusa isi ia angajament sa nu ii mai dea in judecata si sa isi plateasca creanta in 4 ani in rate egale.
Dupa 2 ani de plata conform angajamentului BT a vandut creanta unor recuperatori, desi matusa mea a facut platile la timp conform angajamentului.
Acum acei recuperatori vor suma integrala, desi matusa mea a platit deja jumatate din credit in cei 2 ani.
Mi se pare abuziv sa nu poata sa dea in judecata BT pt ca nu au respectat angajamentul si acum a luat-o de la capat cu creditul.
Se poate face ceva? Au voie sa iti interzica sa nu ii dai in judecata?
Multumesc
Acordul e acord, deci recuperatorii nu vor obține executarea silita decât dacă ascund acel acord.
Matusa sa plateasca ca si pana acum și dacă se trezește executata silit, sa dacă contestatie la executare.
Manuela Rășină, administrator