Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cont pe ghiseul.ro ca persoana fizica ( fara firma)
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cont pe ghiseul.ro ca persoana fizica ( fara firma)

In urma cu 1 an mi-am facut cont pe ghiseul.ro ca peroana fizica, fara firma folosind CNP., pt a putea plati online impozitul pe apartament
In urma cu cateva luni m-am inregistrat la ANAF ca PFA ( tehnician dentar) neplatitor TVA și mi s-a dat un CUI cu care sa platesc taxele( CAS, CASS, IMP.VENIT).
Cand intru pe contul cu CNP( ca pers.fizica) imi apar si taxele de pe CUI..
Trebuie sa imi fac alt cont pe ghiseul.ro pt plata taxelor pe CUI ca sa rezulte ca PFA ul meu a platit obligatiile catre stat.
Se cumuleaza cele 2 obligatii de plata de pe contul cu CNP si cel cu CUI?
Daca platesc de pe contul cu CUI se stinge si "datoria" de pe CNP? Sau apar cu 2 datorii?
Sau trebuie sa sterg contul cu CNP si sa raman cu cel cu CUI? In cazul asta cum mai platesc impozitul pe apartament care e pe contul CNP?
george-neagu, moderator
scrieti la suport@ghiseul.ro
adriandimitriu, utilizator