Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept penal - lovire si consum.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept penal - lovire si consum.

Salutare tuturor!
Am o problema pe care o sa incerc sa o explic cat mai succint.
Recent, am participat la o petrecere privata, unde la un moment dat unul dintre invitati a venit cu propunerea de a cumpara cocaina. Fiind cu totii sub influenta alcoolului, unii dintre noi am fost de acord. Astfel, acest invitat i-a dat mesaj unui baiat de care stia ca se ocupa cu asta si l-a chemat la aceasta vila. Acest individ a venit, a adus acest lucru, iar invitatul l-a platit si noi l-am consumat la comun. Problema a fost cand am realizat ca indivdul ne-a pacalit cu cantitatea, aducandu-ne mai putin, punct in care l-am confruntat. Nu a vrut sa ne returneze suma de bani, asa ca fiind sub influenta, lucrurile au degenerat, iar eu, cu inca un invitat am ajuns sa-l lovim. Toata faza a fost surprinsa de camerele din vecinatate.
Acest individ si-a scos certificatul medico-legal in urma incidentului, iar acum ne ameninta ca vrea sa depuna plangere penala.
Mentionez ca nu sunt deloc mandru de cele intamplate, dar asa au stat lucrurile. As avea 2 intrebari.
1. Declaratiile celor care au fost de fata si au luat parte, impreuna cu cateva mesaje pe whatsapp intre individ si un invitat (in care se specifica doar adresa la care sa vina si se mentioneaza o suma de bani dar nu si in schimbul a ce) sunt suficiente ca acest individ sa poata fi condamnat pentru vanzare de droguri de mare risc? (a fost vorba de 1g)
2. In cazul in care depune plangere, ce as putea pati, avand in vedere ca pana in ziua de azi nu am mai avut niciun fel de problema cu legea?
Morbius77, utilizator
1. Da, dacă probele indicate de dvs sunt concludente, ele sunt suficiente. Potrivit legii pot fi administrate orice fel de probe pentru dovedirea traficului de droguri.
2. Și dvs puteți fi tras la răspundere pentru consum de droguri, pe lângă loviri și alte violente.
Si in cazul in care voi fi tras la raspundere pentru aceste fapte, la ce fel de pedeapsa ma pot astepta? (amenda, dosar penal...)
Multumesc pentru raspuns.
Morbius77, utilizator