Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se paote face plangere pt calomnie pt urmatoarele ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se paote face plangere pt calomnie pt urmatoarele afirmatii: ...

Se paote face plangere pt calomnie pt urmatoarele afirmatii:
- persona x este nebuna fara tratament
- perosna x ar trebuii sa viziteze spitalul de n.....
Aceste mesaje au fost transmise pe un grup de wp si piblicate in mediul online in scopul denigrari unei persoane
Calomnia nu e fapta penala, deci daca doriți sa faceti plangere, se depune la judecătorie pe civil. Puteti cere daune, dar rămâne de văzut dacă judecătorul va da dreptate.
gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

Calomnia nu e fapta penala, deci daca doriți sa faceti plangere, se depune la judecătorie pe civil. Puteti cere daune, dar rămâne de văzut dacă judecătorul va da dreptate.

Art. 507. -
Acela care în public prin orice mijloace afirmă cu privire la o persoană sau impută acesteia fapte determinate privitoare la viaţa sau activitatea ei publică sau profesională, care, dacă ar fi adevărate, ar expune acea persoană la urmărire penală sau disciplinară, ori dispreţului public, comite delictul de calomnie în contra vieţii publice sau profesionale şi se pedepseşte cu închisoare corecţională dela 3 luni la un an şi amendă dela 4.000 la 10.000 lei.
Acesta este un fragment din Codul Penal din 1936.