avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reclamanta rodica cere drept de uzucapiune pe 30 ani ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reclamanta rodica cere drept de uzucapiune pe 30 ani pentru un ...

reclamanta rodica cere drept de uzucapiune pe 30 ani pentru un teren si o casa. - In fapt Ion a cumparat 0 casa si un teren cu acte la Notariatul de Stat in 1960 apoi a vinduto lui Dana cu chitanta de mina Dana a vindut si ea casa lui Rodica in 1980 tot cu chitanta de mina. Ion propietarul a decedat Dana cumparatoarea a decedat si ea.-Ion propietarul are succesor legal pe Radu care Nu a facut succesiune pentru ca nu a stiut de casa Reclamanta Rodica are platite toate taxele la zi .Acum se rejudeca dosarul de la zero .Instanta hotarind reclamanta rodica -contra piritilor Ion decedat si Radu succesorul .Pentru Radu e o intrebare grea .cine stie sa spuna de ce este pirit Radu are un atu asa reclamanta sau e ceva in favoarea lui Radu -e ceva de bine -sau drumuri lungi degeaba pentru Radu 1) radu poate negocia cumva ceva -Radu va multumeste pentru raspuns care o fi acela.
Cel mai recent răspuns: SCA IONESCU & NOVAC , Avocat 11:31, 4 Mai 2024
Contează unde se petrece toată povestea asta, în care zona a tarii, ca se aplica legi diferite.
Teoretic, Rodica poate invoca uzucapiunea de 30 de ani, iar schimbul acela de proprietari se numește "joncțiunea posesiilor".
Radu poate negocia orice cu Rodica, desigur. El este parat pentru ca este moștenitor legal și trebuie sa fie parte în proces, dar dacă s-a împlinit termenul pentru uzucapiune, nu prea poate face mare lucru în proces.
Daca reclamanta rodica cistiga procesul de uzucapiune radu plateste ceva ? Sau mai bine renunt la succesiune in instanta ca nu am nevoie de ea.Ce trbuie sa faca Radu ca nu vrea belele.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Contează unde se petrece toată povestea asta, în care zona a tarii, ca se aplica legi diferite.
Teoretic, Rodica poate invoca uzucapiunea de 30 de ani, iar schimbul acela de proprietari se numește "joncțiunea posesiilor".
Radu poate negocia orice cu Rodica, desigur. El este parat pentru ca este moștenitor legal și trebuie sa fie parte în proces, dar dacă s-a împlinit termenul pentru uzucapiune, nu prea poate face mare lucru în proces.

Posibil Radu sa fie obligat la plata unor cheltuieli de judecata, în anumite condiții.
Pentru a evita orice belele, cel mai bine sa consulte Radu un avocat din zona lui, la care sa ii arate exact dosarul, cererea de chemare în judecată, actele primite de la instanta, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In urma succesiunii ne-am ales cu drept de proprietate pe 30 de ani. dulcikangel4u dulcikangel4u Buna ziua In urma succesiunii, bunicul meu decedat in 1988, mostenitorii find bunica, tatal meu si matusa.Tatal meu a ramas in casa el a intretinut ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate pentru imobilele moștenite merlusca merlusca Locatie:sat Macaresti,com.Prisacani,parinti decedati ,nu au Titlu de proprietate.Copii:doua fete.Dorim sa vindem casa si pamantul mostenit,de unde trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune de 30 de ani ContSters275905 ContSters275905 Buna seara, Am cateva intrebari referitoare la uzucapiunea de 30 de ani. Trebuie sa specific de la bun inceput ca eu am fost chemat in judecata (deci sunt ... (vezi toată discuția)