Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis conducere Buna ziua! Va cer ajutorul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis conducere Buna ziua! Va cer ajutorul in urmatoarea ...

Suspendare permis conducere

Buna ziua! Va cer ajutorul in urmatoarea speta:
Mi-a fost intocmit un proces verbal de contraventie si am fost sanctionat cu avertisment plus suspendarea dreptului de a conduce pentru 60 de zile deoarece am depasit un vehicul pe linie continua.

In fapt, eu nu am depasit nici un vehicul, dar am iesit putin pe sensul opus, calcand peste marcajul continuu, revnind apoi exact intre aceleasi masini, deci nu am depasit nici un vehicul prin acea manevra.

Voi contesta procesul verbal imediat dupa mini vacanta judecatoreasca, dar m-ar ajuta cateva sfaturi, va rog.

- Sa atasez imaginile de pe camera mea de bord? (in filmare se vede clar ca nu am depasit nici un vehicul, dar se vede ca am iesit pe contrasens)
Mentionez ca in procesul vebal scrie ca am depasit auto marca Ford cu numarul B XX ABA, si conducatorul acestui autovehicul a semnat ca si martor asistent.
In realitate, acel vehicul a fost tot timpul in spatele meu, deci cu siguranta nu aveam cum sa il depasesc.

De asemenea, agentul constatator a mentionat gresit in procesul vebal numarul de inmatriculare al auto care se presupune ca l-am depasit, adica cel al martorului asistent. El avea la masina B XX CBA iar in procesul verbas scrie auto marca Ford cu numarul B XX ABA, aceeasi marca. Nu a existat nici un vehicul cu numarul ABA.

Agentul constatator nu avea bodycam, dar ceilalti colegi ai dansei da. Pot solicita imaginile de la ceilalti agenti, desi nu am interactionat cu ei?
Imagini radar cu sigranta nu exista deoarece autospeciala era cu spatele, si totu cei 4 ageti era in strada..

Exact in dreptul locului unde am fost oprit, si se presupune ca am comis contraventia, exista camere stradale, fiind la o limita de judet.
Pot cere si acele imagini?

Eu cred ca agentul a crezut ca am depasit, dar in realitatea eu am avut intentia de a depasi un auto marca toyota (acela era in fata mea si ford era in spate), am iesi pe contrasens, iar cand am vazut agentul m-am repliat.

Am sanse sa castig, atat timp cat in procesul verbal scrie ca am depasit un autovehicul care in realitate era in spatele meu (probabil daca cer marturia martorului asistent acesta va confirma), dar am trecut peste marcajul continuu si apoi revenind inapoi?
Multumesc
Puteți depune plângere, la care atașați în dublu exemplar copie după înregistrarea video. Filmarea sa fie cât mai lung posibilă, ca să se poată observa ca nu ați depăși acea mașină Ford, dacă se poate până în momentul când sunteți oprit.

Celelalte aspecte sunt relativ minore, cel cu numarul greșit e o eroare materială, care nu vă aduce absolut nici un căștig, asa că nu va pierdeți în detalii inutile.
Cel mult, dacă ați observat camere video în zona respectivă, cereți instanței ca politia sa probeze cu imagini de la acele camere presupusa faptă a dvs.,

Nu știu cum va putea, și de ce, să-și schimbe mărturia cel cu mașină Ford, în favoarea dvs.

Prin urmare cereți anularea PV, pentru ca din proba video atașată rezulta că nu ați făcut nici o manevră de depășire.
latka, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns!

Deși filmarea mea dovedește clar ca nu am efectuat manevra descrisă în procesul verbal, eram indecis dacă să o depun în prima fază deoarece se vede din filmarea ca am depășit linia continua, am pătruns pe contrasens și poate se apreciază ca am avut intenția (deși era vorba de cu totul alt vehicul) de a efectua o depășire în zona interzisă.

Martorul asistent a fost oprit imediat după mine, i s-au luat datele, a semnat și apoi lăsat să plece. Abia apoi s-a completat procesul verbal, deci nici nu cred ca a fost întrebat prea mult de către agentul constatator.

Voi depune marți plângerea, atașând imaginile mele.

Mulțumesc din nou pentru ajutor!
Nu contează faptul ca ati călcat linia continua, în OUG 195/2002 sunt fapte distincte depășirea și viraj stânga prin care se încalcă linia continuă .
Depășirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul și e descrisă la art. 45. Intr-adevar, depășirea interzisă se sancționează cu suspendarea permisului pe 60 de zile, conform art. 101.

În schimb manevra de viraj stânga cu încălcarea liniei continue se sancționează doar cu amenda, conform art. 102 alin.2, fapta fiind descrisă la art. 108 alin.1 litera d pct 9, prin care se dau și 6 puncte de penalizare.

Ori dvs. vi s-a încheiat un PV pentru manevra de depășire interzisă. Prin urmare, din acest motiv trebuie ceruta anularea PV, fapta nu există.
[ link extern ]
latka, utilizator