avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In cazul in care am primit un raspuns ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In cazul in care am primit un raspuns pozitiv din ...

Buna ziua,
In cazul in care am primit un raspuns pozitiv din partea Primariei (aprox anul 2000), cu privire la revendicarea unui drept de proprietate pentru un teren, acesta mai este valabil? Pot merge mai departe acum, sa accept acest drept de proprietate? Multumesc.
Depinde la ce anume va referiți terenuri agricole (legea 18),imobile nationalizate/preluate abuziv(legea 10),ce înțelegeți dvs prin răspunsul pozitiv,de ce nu ați acționat 24 de ani,imobilul respectiv mai exista etc?Aceste aspecte se lămuresc de regula într o consultație se analizează șanse,durata etc.De ex am clienți care 25 de ani s au judecat,au alergat după acte au început sa primească transe cu despăgubiri etc.Problema dvs dacă se poate rezolva poate dura 3 ani un eventual proces 5 ani la ANRP.5 ani plata transe ,depinde ee stadiu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revendicare imobil abuzivă RicaRamurica RicaRamurica Stra-stră bunica mea a fost naționalizată de comuniști în 1950. Ea a avut ai multe moșii si imobile naționalizate de comuniști prin 1945, 1949, 1950. ... (vezi toată discuția)
Revendicare. petru71 petru71 de curind,am aflat de existenta unor proprietati care au apartinut ascendentilor directi,si nu au fost revendicate pina in momentul de fata...se mai pot ... (vezi toată discuția)
Mai pot depune în prezent o acțiune civila pentru retrocedarea ... Floryyyyan Floryyyyan Mai pot depune în prezent o acțiune civila pentru retrocedarea în conformitate cu prevederile legilor 18/1991, 1/2000 sau 10/2001 a terenurilor preluate ... (vezi toată discuția)