avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Mama Elena s a recasatorit cu Ionel(nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Mama Elena s a recasatorit cu Ionel(nu este tatăl ...

Bună seara. Mama Elena s a recasatorit cu Ionel(nu este tatăl meu). Ea locuiește la el,el fiind divortat și nu a făcut partaj cu fosta nevasta, ulterior investind având acte cu mama. El nu are copii. În cazul decesului mamei mele si faptul ca actualul ei ar trai ,eu am vreun drept la ce s a investit sau lucruri cumparate din timpul căsătoriei cu mama ? Știu ca dacă moare el ,doar mama are drept
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Mai 2024
Cristinutza30, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:07, 4 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Știți greșit. Dacă moare el și nu lasă testament, moștenește mama împreună cu rudele lui (frati/surori, nepoți de la frati/surori, unchi/matusi, veri primari).
Dvs aveți dreptul la 3/4 din proprietățile mamei. Nu știu la ce v-ați referit prin "investitii"...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce conditii ma pot mosteni pe mine fratii vitregi (dupa tata) ? mariusb74 mariusb74 Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un sfat. Parintii mei au divortat cand aveam 4 ani.Eu am ramas cu mama in apartamentul in care stam si acum (ea a preluat ... (vezi toată discuția)
Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, ... mateidonea mateidonea Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, sper sa ma ajutati. Unchiul meu (fratele mamei) a decedat recent si a carui sotie a decedat cu ... (vezi toată discuția)
Prioritate la succesiune emil1702 emil1702 Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: trebuie facuta succesiunea dupa o persoana decedata in 2007(numita in continuare \"persoana\") care a avut un ... (vezi toată discuția)