Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Mama Elena s a recasatorit cu Ionel(nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Mama Elena s a recasatorit cu Ionel(nu este tatăl ...

Bună seara. Mama Elena s a recasatorit cu Ionel(nu este tatăl meu). Ea locuiește la el,el fiind divortat și nu a făcut partaj cu fosta nevasta, ulterior investind având acte cu mama. El nu are copii. În cazul decesului mamei mele si faptul ca actualul ei ar trai ,eu am vreun drept la ce s a investit sau lucruri cumparate din timpul căsătoriei cu mama ? Știu ca dacă moare el ,doar mama are drept
Cristinutza30, utilizator
Știți greșit. Dacă moare el și nu lasă testament, moștenește mama împreună cu rudele lui (frati/surori, nepoți de la frati/surori, unchi/matusi, veri primari).
Dvs aveți dreptul la 3/4 din proprietățile mamei. Nu știu la ce v-ați referit prin "investitii"...