Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna, Ma numesc Marian ,am 25 de ani , Lucrez in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna, Ma numesc Marian ,am 25 de ani , Lucrez in Germania la ...

Buna, Ma numesc Marian ,am 25 de ani , Lucrez in Germania la o turnatorie si am salariul destul de avantajos. Deci prima data am lucrat printr-o firma inermediara 6 luni dupa care a expirat contractul de munca si au vrut sa mil prelungeasca cu inca 2 luni, dupa am refuzat si m-am dus la o firma de transport, dupa m-a sunat maestrul si m-a intrebat daca as vrea sa lucrez direct la firma , mi-a facut primul contract pe un an iar dupa ce a expirat mi la mai prelungit pe inca un an, ( am avut in medical de 3 luni ca mi-am rupt mana si inca unul de 4 saptamani ca m-am ars la ambele manuri si nu prea a vrut sa imi faca contract nedeterminat vice seful mai ales ca nici nu stiu Germana ) acuma contractul expira in 31 Iulie si seful ar fi de acord sa mi-l faca nedeterminat( nici acuma nu am invatat Germana , Dar ma pricep sa copiez orice meserie ), insa eu as vrea sa il iau pe nedetarminat si sa imi iau un credit iar dupa sa intru in somaj , sincer cam as vrea sa fac si scoala de soferi prin somaj pentru categoria C si BE( detin permis categoria B din Romania), si a doua chestie e ca am herneie de Disc Lombara si ma mai "inteapa" uneori spatele de se simte pana la picioare
As putea sa imi bag un medical si nu mil va mai prelungi si as intra direct in somaj dar as vrea sa iau si un credit ca sa ma ajute in celelalte treburi ale mele

Cum ar trebui sa procedez ca sa fac si contractul nedeterminat si sa pot lua si creditul si dupa sa intru in somaj ?

Legislatia germana nu prevede cerințe formale pentru contractele de muncă permanente. Un contract de muncă poate fi încheiat verbal, în scris sau printr-o conduită concludentă.

Referitor la incetare , vedeti acest articol
[ link extern ] /