avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, fiul meu dintr o relație o sa aibe un fiu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, fiul meu dintr o relație o sa aibe un fiu pe care ...

Buna ziua, fiul meu dintr o relație o sa aibe un fiu pe care nu dorește sa l recunoască!
Poate bunicul patern, sa l recunoască ca și fiu legal? Adică sa i dea numele lui!

Mulțumesc pt răspuns!
Este imoral. Ar insemna ca bunicul l-a procreat pe copil impreuna cu NORA lui.

Din bunic sa devina tata FALS, nu-i deloc corect si nici moral.
Ar fi problema si de FALS in declaratii.
Deci bunicul in cauza, S-AR PUTEA ALEGE SI CU UN DOSAR PENAL.

Cum sa minti ca e fiul tau, cand real este nepotul tau'?!
Deci legal nu se poate asa ceva, decat daca reusiti sa fentati legea.

Iar foarte important, a avea un fiu nu inseamna doar sa-i dai nunele de familie, ci trebuie sa-l intretii material, sa-l cresi si hranesti, sa-l educi, sa-l porti in scoli si facultati.......
Ultima modificare: Duminică, 5 Mai 2024
Dapix, utilizator
Cine a vorbit de nora, am zis o relație cu o fata , nicidecum nora!
Oricum , mulțumesc pentru răspuns!
Daca mama copilului este de acord, puteti INFIA copilulul si sa-l cresteti dvs ca tata adoptiv.
Aceasta ar fi varianta legala.

Solutii juridice sunt si in acest caz, dar trebuie obligatoriu ca mama copilului sa accepte propunerea dvs.
Fara acordul ei nu puteti intreprinde nimic.
Ultima modificare: Duminică, 5 Mai 2024
Dapix, utilizator
Nu il poate recunoaste, ar fi un fals în declarații. Teoretic, il poate adopta, în practica, e imposibil.
Puteti sa va purtați ca și cu nepotul dvs, sa o ajutați pe mama cu creșterea lui, cam atât.
Sigur ca mama il poate da în judecata pe fiul dvs pt stabilirea paternitatii și astfel sa se aleagă cu drepturi și obligații ce decurg din calitatea de tata.
Ultima modificare: Duminică, 5 Mai 2024
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta maria_ioana maria_ioana Buna ziua, Am si eu o situatie in familie de genul: - bunica din partea mamei a fost casatorita legitim . Din aceasta casatorie a rezultat un copil. ... (vezi toată discuția)
Cum poate actualul sot sa recunoasca copilul nerecunoscut dintr-o alta relatie symyna- symyna- Sunt mama unui copil in varsta de 9 ani,care la nastere nu a fost recunoscut de tatal biologic. Actualul sot pe care de altfel copilul il stie ca fiind tatal ... (vezi toată discuția)
Recunoaștere copil buna ziua.as dorii sa va întreb si eu ceva. ... Ioana04 Ioana04 Recunoaștere copil Buna ziua.As dorii sa va întreb si eu ceva. Am o fetita de 2 ani si 7 luni,care este trecută doar pe numele meu.In certificatul ei,la ... (vezi toată discuția)