avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... In decursul anului 2023 am închiriat un apartament
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

In decursul anului 2023 am închiriat un apartament

In decursul anului 2023 am închiriat un apartament, proprietate personala a mamei mele cu contract de comodat între mine și ea. Apartamentul a fost închiriat pe termen lung (contractul de închiriere este semnat între 2 persoane fizice, eu și chiriasul). Doresc sa știu dacă eu pot sa deduc cheltuieli deductibile fără a fi PFA, în vederea stabilirii impozitului în sistem real. Dacă nu pot și dacă deschid acum PFA (mai 2024) este vreo problema faptul ca nu exista specificat PFA pe contractul înregistrat la ANAF?
Ultima modificare: Duminică, 5 Mai 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 01:21, 9 Mai 2024
da inca pe 2023 se poate chiria si in sistem real - si sa scadeti cheltuielile. Din 2024 nu. Doar la cota forfetara 20% din venitul brut si impozit 8% .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli dedcutibile persoana fizica bendisionesco bendisionesco buna ziua, sunt un nou membru a forumului; as dori sa inteleg cum si daca mai este posibil sa deduc din impozitul pe care il platesc pentrru sumele percepute ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contracte de inchiriere ancasb ancasb buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca contractele de inchirire si cel de comodat se inrgistreza undeva?Detin ambele contracte si nu stiu cum sa procedez si daca ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica (nu pfa) cheltuieli deductibile Corina Secara Corina Secara Reparatiile facute in vederea bunei functionari a unui spatiu inchiriat ( in cazul meu, reparatia conductei de alimentare cu caldura , conducta aflata intre ... (vezi toată discuția)