Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... In decursul anului 2023 am închiriat un apartament
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

In decursul anului 2023 am închiriat un apartament

In decursul anului 2023 am închiriat un apartament, proprietate personala a mamei mele cu contract de comodat între mine și ea. Apartamentul a fost închiriat pe termen lung (contractul de închiriere este semnat între 2 persoane fizice, eu și chiriasul). Doresc sa știu dacă eu pot sa deduc cheltuieli deductibile fără a fi PFA, în vederea stabilirii impozitului în sistem real. Dacă nu pot și dacă deschid acum PFA (mai 2024) este vreo problema faptul ca nu exista specificat PFA pe contractul înregistrat la ANAF?
george-neagu, moderator
da inca pe 2023 se poate chiria si in sistem real - si sa scadeti cheltuielile. Din 2024 nu. Doar la cota forfetara 20% din venitul brut si impozit 8% .