Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecin agasant deranjat de sunetele din apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecin agasant deranjat de sunetele din apartament

Buna ziua ,
Am si eu o problema legata de un vecin care este deranjat chipurile ca vorbesc prea tare seara in casa si ca el ma poate auzi pe mine sau televizorul prin pereti apartamentului . Asa zisa problmea este aparuta recent dupa ce parinti mei s au mutat din bloc si am ramas doar eusi sotia in apartament chiar daca locuiesc in acel bloc de mai bine de 30 ani si mai mult de atat acum suntem doar 2 persoane in apartament si nu 6 cum eram pana la mutarea restului familiei . Este singurul vecin deranjat de vocea mea/televizor aparent nici unul din ceilalti 3 vecini alaturati nu au o problema . Deja a inceput sa devina agasant si imi opreste sotia pe scara , parinti , alti vecini la care se plange de acest lucru si face circ gratuit ba chiar a ajuns sa ma ameninte cu Politia . Cum pot scapa de aceasta persoana si de comportamentul ei legal vorbind ? am ajuns sa il las sa vorbeasca singur si sa il ignor dar el tot continua . In cazul in care ma trezesc si cu politia pe la usa cum ar trebui sa reactionez si ce ar trebui sa fac ? Se poate sa primesc amenda fara o dovada a celor reclamate de vecin ? Nu cunosc exact legea si aplicarea ei si vreau sa stiu cum sa ma comport in cazul in care ma voi trezi si cu Politia pe la usi si ce ar trebui sa fac .
Va multumesc anticipat ...
Infruntati-l, ori va lasa familia în pace, ori sa faca plangere la politie pt ce crede el ca faceți, spuneti-i ca altfel, dacă continua în același fel, depuneti plangere pt hartuire la politie.
gi-jane2, moderator
Puteți să-l ignorați cu desăvârșire. Puteți să vizionați programul tv sau să ascultați muzică la un volum cu 10% mai mare decât până acum. Puteți să coborâți treptele scării și să treceți prin fața ușii lui în pas de defilare, nimeni nu vă va amenda pentru asta. Dacă sunteți o persoană matinală, la ora 6:01, puneți de-o cafea, dar aveți grijă să căutați ibricul prin toate dulapurile și așa mai departe, chestii din astea!
Nu poate fi nimeni sancționat pentru aceste lucruri! Continuați așa câteva luni ignorând în același timp specimenul, apoi, când va înceta cu hărțuirea, reveniți la modul dumneavoastră de viață obișnuit.
Unora trebuie să le vorbești în limba pe care o înțeleg din păcate...