avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As dorii sa știu cum pot sa întru in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As dorii sa știu cum pot sa întru in posesia casei ...

Bună ziua.
As dorii sa știu cum pot sa întru in posesia casei bunicilor, in condițiile în care ambientali sunt morti, acestia având 5 copii (4 sunt unchii mei din care mai sunt 3 in viata , tatal meu fiind decedat si el).
Doi dintre ei sunt deacord sa fac eu succesiunea , și sa ii despagubesc, unul nu vrea, și altul e mort, dar nu am avut nicodata legaturi cu fiul lui, practic verisorul meu.Casa nu valoreaza mai mult de 10 mii euro însă pt mine are valoare sentimentala.Va rog sa ma ajutati cu informatii despre ce ar trebuii sa fac.Multumesc
Dacă nu se poate dezbate succesiunea la notar va trebui sa va adresați instantei de judecata Daca e o casa modesta probabil taxa de timbru nu o sa fie prea mare dar vai fi necesar sa discutați în prealabil cu un avocat deoarece trebuiesc identificați moștenitorii,sa va lamuriti ce acte de proprietate aveti ,dacă exista etc.
Mulțumesc de raspuns.Mostenitori se cunosc, dar eu as vrea sa știu cum pot inainta acelea sai xe trebuie sa fac sa întru in posesia casei, despagubind celalalte parti, intrucat după cum spuneam, unul dintre ei nu vrea sa se vândă casa, deci sa o preiau eu, doi sunt deacord, și cu varul meu trebuie sa vorbesc, dar din câte am înțeles de la ceilalti doi unchii, ar fi deacord si el,..dar problema este doar la unul dintre ei, care nu este deacord..Deci as dorii sa știu dacă ma puteți ajuta, care ar fi primi passi pe care trebuie sa ii fac pt a putea intra in posesia casei....altfel se va darama cu timpul....și nimeni nu se va ocupa.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dacă nu se poate dezbate succesiunea la notar va trebui sa va adresați instantei de judecata Daca e o casa modesta probabil taxa de timbru nu o sa fie prea mare dar vai fi necesar sa discutați în prealabil cu un avocat deoarece trebuiesc identificați moștenitorii,sa va lamuriti ce acte de proprietate aveti ,dacă exista etc.

Primii pași sunt sa deschideți acțiune în instanta dezbatand succesiunea după defunct solicitând ieșirea din indiviziune ,,atribuirea casei către dvs cu despăgubirea celorlalți moștenitori,,sulta/despăgubirea se va stabili în urma efectuării unei expertize care va evalua casa etc.APasii trebuie sa ducă neapărat la av nu este genul de proces care sa meargă cu , modele"..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune si iesire din indiviziune sica21bv sica21bv Buna ziua! Problema mea sta in felul urmator tatal meu impreuna cu alti 5 frati au mostenit de la bunica mea 1ha 9500mp in urma desfintarii coperativei ... (vezi toată discuția)
Mostenire dana_laura dana_laura Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatorul caz: bunicul meu cu bunica au o casa + teren. Bunicul moare si avand 3 copii se impart bunurile jumatate bunicii ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii dacon dacon Buna ziua. Revin cu o alta intrebare.Cum se procedeaza in cazul in care as vrea ca intru in posesia apartamentului parintesc, dar totusi sa o despagubesc pe ... (vezi toată discuția)