Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune. Soțul supraviețuitor are deja jumătate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune. Soțul supraviețuitor are deja jumătate din averea dobândită

Bună ziua, Am o întrebare, pentru că este o mare contradicție, între mai multe persoane. Se susține, că soțul supraviețuitor, pornește deja la succesiune cu jumătate din averea pe care a dobândit-o în anii căsniciei. Iar la succesiune, se va împărții doar cealaltă jumătate, conform cotelor, în succesiune cu doi copii. Motivul invocat este că, acei copii, Nu au contribuit în nici un fel la facerea " averii ", deci nu ar fi normal ca cel care a cumpărat un apartament, să aibă mai puțin decât copiii. Iar în lege, nu se specifica " pentru că, se înțelege acest lucru". Cineva, a spus că așa s-a procedat, când a făcut mai demult succesiunea. În concluzie, (exemplu) dacă este un apartament, soțul supraviețuitor are deja jumătate din el, ( dreptul lui pentru cumpărare ) și cealaltă jumătate se va împărți. Soția 1/4, iar copii 3/4 din jumătatea de apartament care se împarte. Cu alte cuvinte, soțului supraviețuitor îi va reveni 3/4. Este adevărat ? Știu că s-a schimbat legea succesiunii în 2024.
DeBruine, utilizator
Nu s-a schimbat nimic în ce priveste succesiunea, cota sotului supraviețuitor în concurs cu copiii decedatului, e de 1/4 ,iar
copiii mostenesc 3/4. După lege , copiii mostenesc în cota mai mare.
Acuma ca bunul era comun al soților, face ca sotul supraviețuitor sa aibă cf legii jumatate din casa, iar numai jumatate sa intre în masa succesorala și sa se imparta cf cotelor de mai sus. La final, după dezbaterea succesiunii, sotia va avea o cota de 5/8, iar copiii, 3/8.
Daca bunul nu era comun, ci propriu al decedatului, sotia rămânea din casa doar cu ce mosteneste, adica un sfert, iar copiii cu 3 sferturi.
gi-jane2, moderator
Nu s-a schimbat nicio lege.
Iar "legea succesiunii" e Codul Civil.
Acesta stabilește cota de 1/4 părți pentru soțul supraviețuitor și cota de 3/4 părți pentru copii, din masa succesorala.

Masa succesorala consta în toate bunurile aflate în patrimoniul defunctului, la data decesului.
Adica: bunurile proprii, luate la întreg și 1/2 din bunurile comune.
Astfel, în cazul bunurilor comune, cotele de mai sus, se raportează la jumătate.
Soțul supraviețuitor va avea 1/8, iar copiii 3/8.
La 1/8 a soțului supraviețuitor se adaugă jumatatea acestuia de drept, din bunurile comune.
1/8 + 1/2 = 5/8.