Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amplasare radar fix in statiile PECO
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amplasare radar fix in statiile PECO

Buna ziua, doresc sa stiu daca este legal ca politia cu radarul in functie sa stationeze in incinta unei statii de alimentare cu combustibil (LUKOIL). Va intreb deoarece am fost depistat de aparatul radar pe centura orasului Buzau cu 103/km/h. As dori sa contest amenda din mai multe motive:
1. Existenta unui post trafo la 30m de unde era masina politiei, acest post trafo genereaza camp electromagnetic;
2. Erau stationati pe o proprietate privata si as dori sa cer in instanta daca au acceptul proprietarului in scris pentru a putea stationa acolo cu aparatul radar.
Ce sanse de reusita as avea?
Multumesc!
Buna ziua, da, este legal sa stationezi LEGAL IN SPATIILE SPECIAL AMENAJATE 15-20 min pentru alimentare si a utiliza serviciile din acea benzinarie, dar sa stationezi exact in buza de intrare in benzinarie, sa incurci ceilalti soferi care intra sau ies, si stai acolo cu orele nu cred ca mai este chiar atat de legal

Manuela Rășină, administrator
Ok, dvs. nu credeti ca ar fi legal, va invit sa gasiti acel temei si sa ni-l prezentati si noua, eu, cel putin, nu am auzit de asa ceva. Spatiul respectiv, unde stationa masina de politie, e tot drum public. Presupun ca nu era vreo interdictie marcata sau instituita prin indicator, in zona respectiva. In ceea ce priveste cit timp au stationat, in mod sigur nu aveti de unde sti.

V-am zis, nu e nici o problema, puteti contesta acel proces verbal, dar sa aveti motive plauzibile. Sa stiti ca cel mai important lucru ar fi fost sa aveti o cit de mica dovada ca nu ati circulat cu acea viteza de 103 km/h, dar din ce ati scris recunoasteti fapta. Puteti contesta si fara sa aveti o dovada concreta, cerind in plingere ca politia sa depuna la dosarul cauzei proba tehnica (inregistrarea video) a faptei . Poate veti descoperi vizionind copia dvs. ca inregistrarea arata altceva sau nu corespunde in unele aspecte cu cerintele NML 021-05.
latka, utilizator
Cum sa fie legal din moment ce politia era stationata pe o proprietate privata si nu pe drum public. Daca dvs aveti un magazin ati lasa pe cineva sa ocupe o parte din usa de intrare in magazinul dvs? Eu asta as vrea sa stiu, au voie sa stationeze pe o proprietate privata si daca da cum poate politia dovedi ca respectau legea, nu ar trebui sa aiba acceptul de la Lukoil sa stationeze?
Manuela Rășină, administrator

Albatrosul a scris:
Cum sa fie legal din moment ce politia era stationata pe o proprietate privata si nu pe drum public. Daca dvs aveti un magazin ati lasa pe cineva sa ocupe o parte din usa de intrare in magazinul dvs? Eu asta as vrea sa stiu, au voie sa stationeze pe o proprietate privata si daca da cum poate politia dovedi ca respectau legea, nu ar trebui sa aiba acceptul de la Lukoil sa stationeze?

Haideti sa presupunem ca aveti in mana o adresa din partea Lukoil in care scrie: Stimate domnule Albatros, va instiintam ca masina politiei cu numarul ... stationa in data de ... intre orele ... in statia de carburanti din ... km ... fara acordul Lukoil, fapt care ne-a revoltata atat de mult incat l-am instiintat si pe Vladimir Vladimirovici despre aceasta samavolnicie. Asta inseamna ca s-a incalcat dreptul Lukoil si ei pot face o plangere catre seful politiei sau catre cine vor dansii, insa nu inseamna deloc ca procesul-verbal este nelegal incheiat sau ca viteza a fost masurata gresit. Judecatorul caruia ii adresati plangerea contraventionala este investit sa judece daca plangerea este sau nu este intemeiata, nu sa judece daca politia avea voi sa stea acolo ori daca politistul a fost abuziv, v-a jignit sau v-a cerut mita si va amendat dupa ce l-ati refuzat. Pentru astfel de ipoteze va adresati parchetului cu o plangere penala dar, repet, chiar daca ati avea dovada filmata ca politistul v-a cerut mita, nu inseamna ca procesul-verbal a fost incheiat fara temei sau nelegal.