avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... PĂCĂLEALĂ ALTEX-GRUNDING??? ? Am cumparat o ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

PĂCĂLEALĂ ALTEX-GRUNDING??? ? Am cumparat o combină frigorifica Grunding in 2020 la o promotie ...

Am cumparat o combină frigorifica Grunding in 2020 la o promotie cu 7 ani garantie . Desi am insistat atunci , nu mi s-a spus ca ptr extragarantia de 5 ani trebuie activat online . Am aflat cu stupoare acum cand mi s-a stricat frigiderul ,la 3 ani jumatate de la achizitie . Totusi ,aparatul arata ca nou , pe certificatul de garantie este trecuta durata medie de viata 10 ani ,iar mie mi s-a spus că are un viciu din fabricatie , undeva sub un perete interior in congelator . Nu se poate repara sau schimba . Acum ,astept service-ul lor sa constate acest lucru . Ce mai pot face ?
Cel mai recent răspuns: Livius Laslau , Consilier juridic 08:31, 26 Mai 2024
Bună dimineața!
Din punctul meu de vedere, dacă aveați obligația să activați extra garanția on-line si ați omis acest lucru, nu prea aveți ce să faceți. Singura variantă este ca vânzătorul să vă acorde un gest comercial (la care nu este obligat) și să vă repare în garanție produsul.
Succes și numai de bine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Combina frigorifica dorel74 dorel74 am o combina frigorifica care a functionat 6,5 ani avand perioada de utilizare medie de 8 ani aceasta s-a stricat am solicitat repararea acesteia pe motiv de ... (vezi toată discuția)
Garantie frigider mia_livia mia_livia Buna seara. Am un frigider cumparat in mai 2014 cu 5 ani garantie. In septembrie 2014 cand eram in concediu s-a stricat ventilatorul si s-a stricat toata ... (vezi toată discuția)
Am achiziționat prin programul rabla pentru electrocasnice o ... Mihaela Nei Mihaela Nei Am achiziționat prin programul rabla pentru electrocasnice o combina frigorifica de la eMag. După câteva zile am observat că este defecta , sertarele de ... (vezi toată discuția)