Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare procura

Buna seara!

Caut si eu o lamurire in privinta procedurii procurilor.
Tatal meu mi-a facut mie personal o imputernicire sa il reprezint in relatia cu o societate dupa care i-a facut fratelui meu o procura asemanatoare fara insa a o anula pe a mea.
Contactand societatea respectiva mi s-a comunicat faptul ca nu mai sunt in masura sa il reprezint pe tata deoarece exista alta procura in acest sens.
Pentru ca o alta procura sa fie valida nu este nevoie de anularea primei procuri?Sau incheierea celei de a doua procuri o anuleaza pe prima?

Va multumesc.
Samulea, utilizator
Multumesc mult de tot.Din cate stiu eu chiar daca mandantul ar vrea nu poate anula o procura asa pur si simplu ca face el o hartie.
Manuela Rășină, administrator
Poate prin declarație notariala. Dar informarea mandatarului și comunicarea revocarii la instituții, este treaba mandantului.
Regasesc aceste prevederi in codul civil sau este in legislatia privind notarii?

raluk0207 a scris:

Poate prin declarație notariala. Dar informarea mandatarului și comunicarea revocarii la instituții, este treaba mandantului.

Art 2031
(1) Mandantul poate oricând revoca mandatul, expres sau tacit, indiferent de forma în care contractul de mandat a fost încheiat şi chiar dacă a fost declarat irevocabil. (2) Împuternicirea dată unui nou mandatar pentru aceeaşi afacere revocă mandatul iniţial.

Se pare ca noua imputernicire revoca precedenta....

raluk0207 a scris:

Poate prin declarație notariala. Dar informarea mandatarului și comunicarea revocarii la instituții, este treaba mandantului.

gi-jane2, moderator
binenteles ca noua procura o revoca pe cea initiala! doar ca dv va este opozabila de cand ati aflat de existenta ei. din moment ce ati postat aici inseamna ca stiti ca altcineva a primit procura, asa ca nu mai sunteti mandatarul tatalui dvs