avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare procura

Buna seara!

Caut si eu o lamurire in privinta procedurii procurilor.
Tatal meu mi-a facut mie personal o imputernicire sa il reprezint in relatia cu o societate dupa care i-a facut fratelui meu o procura asemanatoare fara insa a o anula pe a mea.
Contactand societatea respectiva mi s-a comunicat faptul ca nu mai sunt in masura sa il reprezint pe tata deoarece exista alta procura in acest sens.
Pentru ca o alta procura sa fie valida nu este nevoie de anularea primei procuri?Sau incheierea celei de a doua procuri o anuleaza pe prima?

Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2024
Samulea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:09, 22 Mai 2024
Multumesc mult de tot.Din cate stiu eu chiar daca mandantul ar vrea nu poate anula o procura asa pur si simplu ca face el o hartie.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Mai 2024
Manuela Rășină, administrator
Poate prin declarație notariala. Dar informarea mandatarului și comunicarea revocarii la instituții, este treaba mandantului.
Regasesc aceste prevederi in codul civil sau este in legislatia privind notarii?

raluk0207 a scris:

Poate prin declarație notariala. Dar informarea mandatarului și comunicarea revocarii la instituții, este treaba mandantului.

Art 2031
(1) Mandantul poate oricând revoca mandatul, expres sau tacit, indiferent de forma în care contractul de mandat a fost încheiat şi chiar dacă a fost declarat irevocabil. (2) Împuternicirea dată unui nou mandatar pentru aceeaşi afacere revocă mandatul iniţial.

Se pare ca noua imputernicire revoca precedenta....

raluk0207 a scris:

Poate prin declarație notariala. Dar informarea mandatarului și comunicarea revocarii la instituții, este treaba mandantului.

Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Mai 2024
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
binenteles ca noua procura o revoca pe cea initiala! doar ca dv va este opozabila de cand ati aflat de existenta ei. din moment ce ati postat aici inseamna ca stiti ca altcineva a primit procura, asa ca nu mai sunteti mandatarul tatalui dvs

Alte discuții în legătură

Revocare procura ContSters320975 ContSters320975 Buna ziua! Odata cu plecarea mea din tara, am imputernicit-o pe mama sa ma reprezinte in toate modurile posibile(in instanta, pt eliberare doc.,administrare ... (vezi toată discuția)
Imputernicire barothistefan barothistefan Buna seara. Am un copil din casnicia anterioara. Am facut sotiei procura la notar pentru scoaterea copilului din tara. Pot sa o anulez? (vezi toată discuția)
Cum se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita? lavi_1512 lavi_1512 Se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita si daca da, cum? Multumesc. (vezi toată discuția)