Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme instalații bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme instalații bloc

Dețin un apartament și am o problema în baie cu conductele de scurgere ce vin de la apartamentul de deasupra ce nu este locuit. Acestea s-au corodat și s-au spart datorita varstei și neutilizarii instalațiilor sanitare din apartamentul de deasupra de mai bine de 10 ani. Mentionez ca fiind o clădire veche țevile de scurgere sunt de fonta și sunt aparente la mine pe planșeu. Am luat legătura cu proprietarul de deasupra în vederea realizării reparațiilor și înlocuirii țevilor ce vin de la el . I-am propus sa împărțim cheltuielile jumate jumate dar acesta refuza susținând ca dacă scurgerile de la apartamentul sau sunt pe planșeul meu este doar problema mea.
Problema este ca nici dacă vreau sa efectuez reparațiile pe propria cheltuiala tot nu pot pentru ca ar trebui sa le tai pentru înlocuire ceea ce ar rezulta ca îl las fără scurgeri pe perioada reparațiilor si mi-ar trebui acordul sau, acord pe care refuza sa îl dea.

Întrebarile ar fi urmatoarele:
1. Legal cui aparțin acele scurgeri ce se afla la mine pe planșeu?
2. Cui revine responsabilitatea reparării sau mentenanța lor?
3. Exista o instituție/lege ce reglementează astfel de cazuri?
4. Care ar fi soluția legala de rezolvare a unei astfel de probleme?
Nu se face nimic dintr-o dată și orice lucrare din asta , făcută la un întreg bloc necesita autorizație de construire.

Adică multe formalități, cu acordul a cel puţin 2/3 din totalul proprietarilor.

Prin urmare asta nu e treaba utilizatorului ce a deschis subiectul.
El are o problema cu niște scurgeri și vrea rezolvare acum. Nu se luptă sa schimbe instalații în tot blocul.

Manuela Rășină, administrator
Era pentru dv o intrebare simpla : ati vazut pozele?
In toate situatiile oamenii au spus ca tevile orizontale care intra in verticala nu sunt comune si chiar daca trec pe la tine prin apartament nu iti apartin.

Mai departe sunteti dv singur impotriva tuturor sfaturilor date in astfel de situatii
Vedeti discutii mai vechi
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Ceea ce spuneam este ca nu. mai poate fi reparat aceeasi teava de fonta cu altele din ziua de azi intrucat avea un diametru diferit fata de standardele folosite astazi. Teava de 110mm avea la font aprope 100mm si la fel si restul tevilor de scurgere chiuveta sau cada dus.
Normativul i9 prin normele si SR=uri ( standard de referinta ) asta fac prevad um se face.
Noi am invocat unul si ca sa il consulte presedinta a trebuit sa il citeteasca sa se convinga ca este asa.
Www.asro.ro este site ul de unde se cumpara legal aceste standarde de referinta pevazute in I9 si trebuie respectate.

Pe scurt se inlocuieste ori local , ori tot dupa cum vor, cu orizontala in apartamentul fiecarui proprietar.
Manuela Rășină, administrator
Incercati sa cititi ( si sa intelegeti, evident), prima data, discutiile alea mai vechi, unde scrie ( de catre un moderator pe care-l recomandati de obicei) exact ce v-am zis eu ( nu sunt singur impotriva "sfaturilor") mai gindesc logic si altii :

Faptul ca scurgerea unui apartament se face printr-o teava din apartamentul vecin, aceea apartine celui in apartamentul cui se afla si care are controlul direct asupra acesteia.
Interesat de reparatia tevii este cel de dedesupt, prin apartamentul caruia trece acea teava.

Exact asa ceva sustin si eu, ca ce trece pe proprietatea ta este in intretinerea ta.
Altfel, trebuie, ca proprietar, sa dai cheie celui de deasupra, ca sa-si supravegheze la orice ora din zi si din noapte "proprietatea" -teava de scurgere.

w_v_w_v a scris:

Mai departe sunteti dv singur impotriva tuturor sfaturilor date in astfel de situatii
Vedeti discutii mai vechi
www.avocatnet.ro/forum/discu...

latka, utilizator