Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Blocare acces spatiu comun subteran
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Blocare acces spatiu comun subteran

Buna ziua,

asociatia de proprietari monteaza usa garaj subteran cu sms pentru care platesc si cei fara loc de parcare.
Accesul auto in subteran este permis doar celor cu locuri de parcare.
Nu doresc sa parchez in subteran, vreau doar sa folosesc liftul subteran cand am cumparaturi mai voluminoase de transportat.
Este legal sa fie restrictionat accesul la un spatiu comun pe care il am trecut in contractul de vanzare cumparare ca si cale de acces?

Multumesc
Asta scrie în toate contractele de vânzare cumpărare ( inclusiv pentru apartamentele din condominiile care nu au locuri de parcare la subsol ).

Pntru apartamentel care au locuri de parcare la subsol se precizează și :

- Cota-parte (%) din părți comune subsol (spațiu circulație)

- Cota-parte (%) din teren subsol aferent

crvtec2 a scris:

vinde apartament etc etc….., Impreună cu o cot parte de 0,58%, din partile si dependintele comune ale imobilului, precum si teren in suprafata indiviz de 11,95 mp, aferent apartmentului, din terenul in suprafat indiviz de 2.060 mp, pe care este edificat constructia.

Daca platiti pentru usa si pentru lift si cheltuieli lunare lift inseamna ca este si proprietatea dv si aveti dreptul.
Daca vreti sa verificati ce a spus RObert 1958 verificati prin analizare diferente un alt contract al unul proprietar care are loc de parcare acolo. asta daca gasiti vreunul care sa vrea sa va arate.
Pe scurt verificati daca nu este o alta proprietate separata ca si cum parcare ar fi apartamentele unora caz in care nu ar trebui sa mai platiti pentru usa si lift.
In general nu se dir=ferentiaza spatiile comune intre cei care au apartamente si cei care au apartamente si parcare. Totusi, depinde cum anu e sunt definite in contract proprietatile, unii au spatii comune de x%, altii de y%, ceea ce inseamna ca unii platesc mai mult. Chiar si asa, este o problema a identifica cine are drept a intra la subsol, caci unii proprietari de garsieniere cu loc de parcare pot avea cote de spatii comune mai mici decat ptroprietari de apartamente fara loc de parcare. De aceea trebuie vazut intreg contractul, nu ale vecinilor, dar al persoanei interesate, caci detaliile sunt muuuulte si relevante.
Unii dintre noi chiar locuim în astfel de condominii. Spre exemplu noi avem 5 valori ale cotelor indivize înscrise în CVC, iar la achiziția apartamentului am primit 16 extrase de carte funciară pentru informare.
Pentru spațiile de circulație din parcarea subterană, cotele-părți indivize sunt calculate prin raportare la supafața utilă a parcărilor ( unii au doar o parcare, alții două sau chiar trei ) fără nici o legătură cu suprafața utilă a apartamentelor.

Toate acestea se regăsec în acordul de asociere care prin conținutul său și al anexelor sale este „oglinda” de ansamblu a tuturor contractelor de vânzare cumpărare.
Manuela Rășină, administrator

Liliana Gradinaru a scris:
Totusi, depinde cum anu e sunt definite in contract proprietatile, unii au spatii comune de x%, altii de y%, ceea ce inseamna ca unii platesc mai mult.

Un loc de parcare se vinde cu o cota parte din caile de acces. Este clar ca un proprietar de loc de parcare si apartament va detine si plati mai mult din spatiile comune.
Dar intrebarea este alta, daca eu platesc pentru x% din calea de acces, daca platesc pentru usa de garaj cu sms si lift subteran, imi poate bloca asociatia dreptul legal de a le folosi?