Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical COVID-19 și carantină
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical COVID-19 și carantină

Bună ziua! În perioada 2022-2023 concediul medical pentru COVID-19 și carantină (cod 51, respectiv 07) se suporta de către angajator sau din FNUASS? Mulțumesc!
anca.miron, utilizator
Poate va ajuta acest fragment din OUG 158/2005
"Cuantumul brut lunar al indemnizației pentru carantină sau izolare reprezintă 100% din baza de calcul stabilită conform art. 10 și se suportă integral din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, potrivit art. 20 alin. (7) din Legea nr. 136/2020."
Mulțumesc mult!