avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Sunt in CCC, postul desfiintat cu reducerea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Sunt in CCC, postul desfiintat cu reducerea activitatii. ...

Buna ziua.
Sunt in CCC, postul desfiintat cu reducerea activitatii. In contract am preavizul de 20 zile, mai am 19 zile de concediu de odihna neluate. Pot beneficia de salariu compensatoriu? In preaviz sunt platita cu salariul pe care il aveam? Sunt obligata sa lucrez in alt departament decat cel in care eram?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:06, 18 Mai 2024
1. Codul Muncii
Art. 67
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Obligatia de plata a salariilor compensatorii trebuie sa se regaseasca in contractul individual de munca, precum si in regulamentul intern al societatii sau in contractul colectiv de munca aplicabil la nivelul unitatii sau la nivel de sector de activitate, In acest caz, angajatorul este obligat sa achite salariatului concediat salariile compensatorii prevazute de acestea.
In cazul in care obligatia de plata a salariilor compensatorii nu se regaseste in niciunul din documentele prevazute mai sus, angajatorul nu este obligat la plata unor astfel de salarii.

2. Pe durata preavizului , veti primi salariul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii compensatorii Laurella Laurella buna ziua am si eu o intrebare si daca puteti sa imi raspundeti clar sa stiu daca am dreptul sau nu la salarii compensatorii . Am lucrat timp de 1 an si ... (vezi toată discuția)
Important - salarii compensatorii Cotiii Cotiii Bună seara Cu respect vin și eu cu o întrebare : Dacă am ajuns în pensie de invaliditate grad 3 printr-un accident în afara orelor de program și ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt angajat intr o multinationala pe postul de consilier ... Arcimboldo Arcimboldo Buna ziua, Sunt angajat intr o multinationala pe postul de consilier client voce si proiectul pe care lucrez se inchide. Mi s au propus niste proiecte ... (vezi toată discuția)