Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Sunt in CCC, postul desfiintat cu reducerea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Sunt in CCC, postul desfiintat cu reducerea activitatii. ...

Buna ziua.
Sunt in CCC, postul desfiintat cu reducerea activitatii. In contract am preavizul de 20 zile, mai am 19 zile de concediu de odihna neluate. Pot beneficia de salariu compensatoriu? In preaviz sunt platita cu salariul pe care il aveam? Sunt obligata sa lucrez in alt departament decat cel in care eram?

Multumesc.
1. Codul Muncii
Art. 67
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Obligatia de plata a salariilor compensatorii trebuie sa se regaseasca in contractul individual de munca, precum si in regulamentul intern al societatii sau in contractul colectiv de munca aplicabil la nivelul unitatii sau la nivel de sector de activitate, In acest caz, angajatorul este obligat sa achite salariatului concediat salariile compensatorii prevazute de acestea.
In cazul in care obligatia de plata a salariilor compensatorii nu se regaseste in niciunul din documentele prevazute mai sus, angajatorul nu este obligat la plata unor astfel de salarii.

2. Pe durata preavizului , veti primi salariul.