Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Am o mare nelamurire. Eu am demisionat cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Am o mare nelamurire. Eu am demisionat cu putin timp ...

Buna ziua.
Am o mare nelamurire. Eu am demisionat cu putin timp inainte ca sotia sa nasca.
Chiar si fara serviciu, am depus dosarul pentru indemnizația de creștere copil deoarece aflasem ca daca am 24 de luni lucrate in ultimele 12 beneficiez , ok.
Deci nu ma aflu in concediu.
In cazul asta pot sa lucrez cu contract legal in Belgia fara sa pierd indemnizația?
Cum nu va aflati in CCC, daca ati depus dosarul?
Va contraziceti in afirmatii.
Odata spuneti ca nu sunteti in CCC, apoi vorbiti ca primiti indemnizatie'!!
Credeam ca , concediu iei de la angajator nu de la stat.. Eu credeam ca beneficiez pt ca am platit taxe ani la rand. intamplarea face ca am demisionat de la locul de munca, deci care concediu?Acum dupa spusele voastre inteleg ca e tot concediu dar de la stat. ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cererea de CCC se depune la angajator ..actele pentru indemnizatie se depun la Primaria in raza careia aveti domiciliul.

Daca ati demisionat, nu maiaveati ce sa depuneti la angajator dupa data incetarii c.i.m.

Nu are nicio relevanta plata taxelor la stat cu indemnizatia si concediul pentru cresterea copilului.
Cornel Vasile, Consilier juridic