avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Am o mare nelamurire. Eu am demisionat cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Am o mare nelamurire. Eu am demisionat cu putin timp ...

Buna ziua.
Am o mare nelamurire. Eu am demisionat cu putin timp inainte ca sotia sa nasca.
Chiar si fara serviciu, am depus dosarul pentru indemnizația de creștere copil deoarece aflasem ca daca am 24 de luni lucrate in ultimele 12 beneficiez , ok.
Deci nu ma aflu in concediu.
In cazul asta pot sa lucrez cu contract legal in Belgia fara sa pierd indemnizația?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:07, 24 Mai 2024
Cum nu va aflati in CCC, daca ati depus dosarul?
Va contraziceti in afirmatii.
Odata spuneti ca nu sunteti in CCC, apoi vorbiti ca primiti indemnizatie'!!
Credeam ca , concediu iei de la angajator nu de la stat.. Eu credeam ca beneficiez pt ca am platit taxe ani la rand. intamplarea face ca am demisionat de la locul de munca, deci care concediu?Acum dupa spusele voastre inteleg ca e tot concediu dar de la stat. ...
Ultima modificare: Vineri, 24 Mai 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cererea de CCC se depune la angajator ..actele pentru indemnizatie se depun la Primaria in raza careia aveti domiciliul.

Daca ati demisionat, nu maiaveati ce sa depuneti la angajator dupa data incetarii c.i.m.

Nu are nicio relevanta plata taxelor la stat cu indemnizatia si concediul pentru cresterea copilului.
Ultima modificare: Vineri, 24 Mai 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Ioanaviorica Ioanaviorica Buna ziua, as dori sa va intreb dupa cat timp de la nasterea copilului poti sa depun dosarul pt crestere copil? Daca nasc in strainatate mai pot sa beneficiez ... (vezi toată discuția)
Termen depunere acte cic Tinnna29 Tinnna29 Buna seara, as avea o intrebare. In cazul in care urmeaza sa nasc in luna octombrie,care este termenul de depunere al actelor pt CIC ? Mentionez ca in luna ... (vezi toată discuția)
Demisie in perioada cic visan elena visan elena Buna ziua, am o rugaminte ,a o prietena care a nascut anul acesta in luna iunie,si a depus actele pentru indemnizatie crestere copil,dar firma la care a lucrat ... (vezi toată discuția)