Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Fostul sot cu care am o fata minora in acest monent a ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Fostul sot cu care am o fata minora in acest monent a murit anul ...

Fostul sot cu care am o fata minora in acest monent a murit anul trecut in italia,iar surorile lui spun ca nu au certificat de deces !doresc sai fac pasaport fetei ptr a calatori cu mine dar imi trebuie originalul asa mi sa spus,INTREBAREA ESTE AM FACUT ROST DE O COPIE DUPA CERTIFICATUL DE DECES IN LIMBA ITALIANA POT MERGE LA NOTAR SA AITENTIFIC ,TRADUC SI LEGALIZEZ ACEASTA COPIE HEROX?.MULTUMESC
Din păcate nu se poate, nu legalizează notarii astfel de fotocopii.
Verificați la starea civilă dacă actul de deces al fostului soț a fost transcris.
Ca reprezentant legal al copilului, aveți dreptul să solicitați un certificat de deces al tatălui acesteia.