Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Reziliere contract prestari servicii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Reziliere contract prestari servicii

Buna ziua,

Am urmatoarea problema:

Am facut contract cu un restaurant pentru un eveniment. Deoarece ii consider neseriosi as dori sa renunt la acest contract. In contract se specifica clar ca o sa pierd avansul daca fac acest lucru. Am discutat cu proprietarul si se pare ca el e nemultumit de faptul ca vreau sa reziliem contractul si ma ameninta cu avocatii.
Eu sunt dispus sa pierd avansul insa nu am chef sa am alte probleme cu el.

Am inteles ca tb sa ii trimit o scrisoare de notificare cu confirmare de primire. Altcineva mi-a zis ca ar fi bine sa trimit un executor judecatoresc.

Cum sa procedez?
ionelion, utilizator
Cu confirmare de primire si continut declarat, prin posta romana.

p.s. Daca "neseriosi" inseamna ca nu si-au respectat obligatiile contractuale de pana acum, ar fi de analizat si rezilierea fara pierderea avansului...
Multumesc mult!

Ce inseamna "continut declarat"?

Eu ma gandeam ca notificarea sa fie ceva de genul:

Subscrisul XX, domiciliat in localitatea Xxx,toata adresa si CNP..

Catre:
Societatea Comerciala XXX SRL, persoana juridica cu sediul în Romania, localitate, adresa, înregistrata la Registrul Comertului sub nr. J...., având cod fiscal ......, reprezentata prin Dl. xxxxx în calitate de administrator.

Prin prezenta va notificam rezilierea contractului de prestari servicii cu nr. ... din data de .... din motive personale.
Conform art. .. din contractul mentionat mai sus mentionez ca am inteles si sunt de acord cu pierderea avansului platit.

Cu stima,
XXX

Semnatura Data:

Chiar daca sunt neseriosi, nu vreau sa ma judec cu ei, vreau doar sa termin contractul si fiecare sa isi vada de drumul lui.
"Trimitere cu continut declarat" este un serviciu al postei romane, care va acorda posibilitatea de a transmite plicul cu o fisa de inventar, in care va scrie ce anume trimiteti, adica "reziliere contract nr..../....."

Despre continutul notificarii:
1. introduceti-va undeva si numele si claitatea dvs in contract (beneficiar, banuiesc)
2. recomandare, doar: scoateti partea aia cu avansul, nu-i vad sensul pentru dvs.
Cam atat...As intra in detalii despre ce e rezilierea si de ce nu e totuna cu incetarea contractului, si nici cu denuntarea unilaterala a acestuia, dar pentru ce vreti dvs. sa faceti e suficient asa.
Multumesc mult,

O sa trimit scrisoarea modificand-o in functie de sfaturile primite.

Mi-e frica sa nu ma dea in judecata invocand clauza: Orice litigiu patrimonial decurgand din sau in legatura cu prezentul contract, inclusive referitor la validitatea, interpretarea, executarea sau desfiintarea lui, va fi solutionata pe cale amiabila sau, daca acest lucru nu este posibil, litigiul va fi solutionat de catre instanta competenta.

Normal, la obligatiile partilor scrie clar ca in cazul anularii contractului din cauza Beneficiarului, acesta pierde avansul, dar doar atat.

Sper sa nu faca figuri si sa zica ca nu a primit scrisoarea sau altceva.

Multumesc mult inca odata smeagull.
Frica n-are de ce sa va fie. Nu vad NICIUN interes pentru el sa va dea in judecata, din moment ce avansul este la el.
In acest moment, mecanismul ar fi invers: lui ar trebui sa-i fie frica, fiindca doar dvs. aveti interes sa il dati in judecata pentru restituirea avansului.

Nici la "figuri" nu m-as astepta, daca trimiteti cum am zis. Atentie, cand mergeti l a posta, sa mergeti cu plicul in care ati pus notificarea DESCHIS (functionarul de la posta va varifica si semna ca in plic este ceea ce spuneti ca e).

Succes.