Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal ca angajatorul sa acorde in urma negocierii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal ca angajatorul sa acorde in urma negocierii cu sindicatul ...

Este legal ca angajatorul sa acorde in urma negocierii cu sindicatul o zi liberă plătită pentru angajații săi, cu mențiunea că ziua va fi plătită fara spor?
Concret, ziua va fi plătită raportat la salariul de baza din contract, dar fara sporul de vechime asociat. Acest spor definit in CCM ca spor permanent, este evident trecut si în CIM.

VKaty, utilizator
CCM constituie legea partilor ..prin urmare, daca aveti o astfel de clauza, atunci este greseala sindicatului ca a acceptat-o.
Înțeleg asta, dar cum rămâne cu art 38 din Codul Muncii, care prevede că salariații nu pot renunța la drepturile lor stabilite prin lege? Chiar daca sindicatul a acceptat așa o clauză, nu este ea lovită de nulitate atâta timp cât sporul este unul permanent?
Mulțumesc!
Aici nu este vorba de salariati , ci de sindicat ... nu este lovita de nulitate, atat timp cat legislatia ii confera ccm caracterul de lege a partilor.
Înțeleg! Consider totuși că este abuziva clauza, atâta timp cât vine CCM și-mi ia din drepturile stipulate în CIM. Din păcate nu găsesc o jurisprudența pe aceasta speță,
Multumesc pentru consultanță și promptitudine!
Incercati sa obtineti un punct de vedere de la Ministerul Muncii...