avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Baza de calcul CASS pentru anul 2023
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Baza de calcul CASS pentru anul 2023

Buna ziua,
la baza de calcul CASS pentru anul 2023, salariul minim este 3000 lei pana in octombrie, si 3300 lei pe ultimele trei luni? sau nu se tine cont de aceasta marire, si se ia in calcul 3000 lei X 12 luni?
Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: baboska , utilizator 17:09, 8 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru tot anul e 3000 lei.
Multumesc!
M-a dus in deruta citatul de mai jos, aparut pe site-ul finradar
"Pentru veniturile obținute din dobânzi și investiții, datorezi contribuții pentru asigurări sociale de sănătate (CASS), atunci când veniturile tale depășesc un anumit prag.

Acest prag este egal cu echivalentul a 6 salarii minime brute pe economie. În acest scop, se ține cont de salariul minim existent la data depunerii declarației anuale.

În prezent, salariul minim brut pe economiei este de 3.300 lei, ceea ce înseamnă ca datorezi CASS daca obții venituri anuale de cel puțin 19.800 lei."
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2024
baboska, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noul prag de plata cass de 6 salarii minime pe economie pentru venituri extra-salariale stela223 stela223 Va salut, Din cate am inteles odata cu noile modificari fiscale (din din O.G. 16/2022, art. I, pct.81 - ... (vezi toată discuția)
Vă rog frumos să mă ajutați. ce taxe trebuie ... Ionela Flory Ionela Flory Bună ziua! Vă rog frumos să mă ajutați. Ce taxe trebuie sa platesc daca am un job freelancer in Romania. Mentionez ca sunt cetatean italian si ... (vezi toată discuția)
Dividente 2018 flay flay Buna ziua. In cazul in care in luna urmatoare se doreste distribuirea de dividente in valoare de 20000, care sunt declaratiile care trebuie depuse, termene si ... (vezi toată discuția)