Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Baza de calcul CASS pentru anul 2023
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Baza de calcul CASS pentru anul 2023

Buna ziua,
la baza de calcul CASS pentru anul 2023, salariul minim este 3000 lei pana in octombrie, si 3300 lei pe ultimele trei luni? sau nu se tine cont de aceasta marire, si se ia in calcul 3000 lei X 12 luni?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Pentru tot anul e 3000 lei.
Multumesc!
M-a dus in deruta citatul de mai jos, aparut pe site-ul finradar
"Pentru veniturile obținute din dobânzi și investiții, datorezi contribuții pentru asigurări sociale de sănătate (CASS), atunci când veniturile tale depășesc un anumit prag.

Acest prag este egal cu echivalentul a 6 salarii minime brute pe economie. În acest scop, se ține cont de salariul minim existent la data depunerii declarației anuale.

În prezent, salariul minim brut pe economiei este de 3.300 lei, ceea ce înseamnă ca datorezi CASS daca obții venituri anuale de cel puțin 19.800 lei."
baboska, utilizator