Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare angajator sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare angajator sarcina

Buna ziua! Din cate am citit nu exista un termen legal de notificare angajator ca sunt insarcinata. Va rog sa imi confirmati. Multumesc!
ILILIL, utilizator
Exista temei .

OG 96/2003
art.2
În sensul prevederilor prezentei ordonanțe de urgență, termenii și expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
....
c) salariata gravidă este femeia care anunța în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate și anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste aceasta stare;
....

Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă
art.2
În vederea aplicării prevederilor ordonanţei de urgenţă se parcurg în mod obligatoriu următoarele etape:
.....
c) salariata înştiinţează angajatorul, depunând, în copie, Anexa pentru supravegherea medicală a gravidei şi lăuzei, completată corespunzător de medic, la compartimentul resurse umane din cadrul unităţii, însoţită de o cerere scrisă care să conţină informaţii referitoare la starea proprie de maternitate, în conformitate cu art. 2 lit. c)-e) din ordonanţa de urgenţă, şi, după caz, solicitarea de a i se aplică măsurile de protecţie prevăzute de aceasta;
....
Bun , deci nu se precizeaza un termen in care trebuie sa depun notificarea.
Nu aveti termen..dar cu cat mai repede cu atat mai bine ..

Codul Muncii
art.60
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
....
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
....
Multumesc mult!