Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, conform noii legi a pensiilor din 2024 la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, conform noii legi a pensiilor din 2024 la ce vârsta ...

Buna seara.conform noii legi a pensiilor din 2024 la ce virsta poate cere sotia pensia de urmas dupa sotul decedat? Ce procent din pensie are dreptul?cum se calculeaza procentul(raportat la pensia din momentul decesului sau se actualizeaza nivelul pensiei din momentul depunerii dosarului de pensie de urmas?)Au fost casatoriti timp de 40 de ani.Multumesc pt raspunsuri
Legea 360/2023 .... in vigoare de la 01.09.2024
Articolul 75
(1) Soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș
pe tot timpul vieții, la împlinirea vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5, dacă durata căsătoriei a fost de cel puțin 15 ani.
(2) În cazul în care durata căsătoriei este mai mică de 15 ani, dar de cel puțin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaș cuvenit soțului supraviețuitor se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv cu 6% pentru fiecare an de căsătorie în minus.

Articolul 76
(1) Soțul supraviețuitor care nu a împlinit vârsta standard de pensionare are dreptul la pensie de urmaș,
pe perioada în care este invalid de gradul I sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puțin un an și dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a) și b) sau d) sau acestea sunt mai mici decât salariul minim brut pe țară garantat în plată.
(2) Soțul supraviețuitor care nu a împlinit vârsta standard de pensionare are dreptul la pensie de urmaș, indiferent de durata căsătoriei, dacă decesul soțului susținător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale și dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a) și b) sau d) sau acestea sunt mai mici decât salariul minim brut pe țară garantat în plată.

Articolul 77
Soțul supraviețuitor care nu îndeplinește condițiile
prevăzute la art. 75 și art. 76 alin. (1) beneficiază de pensie de urmaș pe o perioadă de 6 luni de la data decesului, dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a) și b) sau d) sau acestea sunt mai mici decât salariul minim brut pe țară garantat în plată.

Articolul 78
Soțul supraviețuitor care are în îngrijire, la data decesului susținătorului,
unul sau mai mulți copii în vârstă de până la 7 ani, beneficiază de pensie de urmaș până la data împlinirii de către ultimul copil a vârstei de 7 ani, dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a) și b) sau d) sau acestea sunt mai mici decât salariul minim brut pe țară garantat în plată.

Articolul 79
(1) Pensia de urmaș se stabilește prin raportare la pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condițiile legii, susținătorul decedat sau la pensia de invaliditate de gradul I aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în cazul în care decesul susținătorului a survenit înaintea îndeplinirii condițiilor pentru obținerea pensiei pentru limită de vârstă, după caz.

(2) Cuantumul pensiei de urmaș se stabilește procentual din numărul total de puncte realizat de susținător aferent pensiei prevăzute la alin. (1) în funcție de numărul urmașilor îndreptățiți, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaș;
b) 75% - pentru 2 urmași;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulți urmași.
(3) Copiii și soțul supraviețuitor care au dreptul la o pensie proprie și îndeplinesc condițiile prevăzute de lege pentru obținerea pensiei de urmaș după susținătorul decedat pot opta pentru cea mai avantajoasă pensie.
Asta am citi si eu in lege dar nefiind de specialitate as dori explicat pe intelesul unei persoane fara studii de specialitate.sotia supravietuitoare e nascuta in 1966 in luna mai.stiam ca inainte se putea depune dosarul.pentru pensie de urmas la.implinirea virstei de 59 de ani.pensia sr calculeaza 50% din pensia cind a decedat sotul sau cind sotia depune dosarul?multumesc
Mai 1966 Aprilie 2029 62/11
Anexa 5 va da raspunsul:
Pensie de urmas la implinirea varstei de 62 ani si 11 luni.
Pensia va fi de 50% din ceea ce i se cuvine sustinatorului la acel moment(deschidere drepturi pensie de urmas).
Multumesc pentru raspuns si pentru amabilitate.O zi buna