avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua, Întrebarea mea este cum poți instrui ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua, Întrebarea mea este cum poți instrui ssm/su ...

Bună ziua,
Întrebarea mea este ...cum poți instrui ssm/su angajatii care fac activități de voluntariat, respectiv arheologi, prin fișă colectivă pentru voluntariat cf. legii voluntariatului 78/2014 sau prin fișă cf. normelor metodologice anexa 12legea 319/2006?
Cel mai recent răspuns: ssm su , utilizator 09:24, 28 Februarie 2024
Se respecta legea voluntariatului nr. 78/ 2014
-art.11
(8) Fișa de voluntariat conține descrierea în detaliu a tipurilor de activități pe care organizația-gazdă și voluntarul au convenit că acesta din urmă le va desfășura pe parcursul contractului de voluntariat.
(9) Fișa de protecție a voluntarului conține instrucțiuni cu privire la desfășurarea activității acestuia, cu respectarea prevederilor legale în domeniul securității și sănătății în muncă. Pentru activități ce ies din domeniul de acoperire al fișei de protecție a voluntarului, organizatorii activității vor apela la inspectoratele teritoriale de muncă ce vor pune la dispoziția acestora instrucțiuni de securitate a muncii specifice activității respective.
(10) Organizația-gazdă este obligată să țină evidența voluntarilor, a duratei și a tipului activităților desfășurate și evaluării voluntarilor, pe baza criteriilor stabilite în regulamentul intern.
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ssm pentru voluntarii care activează de acasă John Wills John Wills Salutare! Care sunt obligațiile beneficiarului (ONG), in ceea ce privește SSM, față de voluntarii care activează de la domiciliu? (vezi toată discuția)
Voluntariat gluten gluten Cine intocmeste Fisa de protectia voluntariatului si fisa de voluntariat? Raportul de activitate se intocmeste lunar? Multumesc. (vezi toată discuția)
Buna ziua, la angajatorul unde activez, avem un adapostul de ... carmen-nicoleta carmen-nicoleta Buna ziua, La angajatorul unde activez, avem un adapostul de caini fara stapan unde vin voluntari ai unui ONG cu care este incheiat un acord de ... (vezi toată discuția)