avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sunteti amabili sa imi explicati si mie, Confimare de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sunteti amabili sa imi explicati si mie, Confimare de redeschidere ...

Sunteti amabili sa imi explicati si mie, Confimare de redeschidere urmărire penală (art.335 alin. 4 NCPP) a fost acceptata sau nu. Aceasta a fost solutia data astazi:

Tip solutie: Repus pe rol
Solutia pe scurt: Repune cauza pe rol în vederea înaintării de către Parchet a dovezii de comunicare a ordonanţei de renunţare la urmărire penală din data de XXXX către suspectul XXXXX. Acordă termen cauzei la data de XXXXX, la care va fi citat suspectul. Definitivă. Pronunţată în şedinţa din camera de consiliu, azi.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 00:32, 6 Mai 2024
Multumesc, o sa incerc sa deschid un tichet mai sus. Sa inteleg mai bine, dumneavostra spuneti ca momentul in care sa presupunem, este contestata RUP, revine obligatia suspectului sa isi dovedeasca nevinovatia ori se continua urmarirea penala pana ce vinovatia este legal stabilita?
Nu. 1) Nu este vorba de obligatia susp/inc, ci este vorba de posibilitatea pe care o are susp/inc sa solicite continuarea procesului penal/urmaririi penale. 2) Chestiunea cu stabilirea vinovatiei este o discutie larga (prea larga), si uneori nu se poate face in aceasta faza de confirmare a unei ordonante de RUP, insa, cu toate acestea judecatorul poate uneori, in anumite conditii sa dispuna clasarea. 3) Da, daca se admite cererea de continuare a urmaririi penale, se va continua UP pana ce (ne)vinovatia este legal stabilita (cum spuneti dvs).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redeschidere urmărire penală Just-drept Just-drept Am avut un proces nedrept. Procurorul a propus confirmare renuntare urmarire penală (art 318 cpp), iar judecatorul a admis confirmarea la RUP. Sunt ... (vezi toată discuția)
Redeschiderea urmaririi penale rrocambole rrocambole Procurorul ierarhic superior poate dispune redeschiderea urmaririi penale conform art. 335 CPP in cazul unei Ordonante de netrimitere in judecata care a fost ... (vezi toată discuția)
Redeschidere proces penal rrocambole rrocambole Am citit in presa despre redeschiderea dosarului mineriadelor. In ce conditii se poate redeschide un dosar penal si in baza carui articol de lege? (vezi toată discuția)