Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sunteti amabili sa imi explicati si mie, Confimare de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sunteti amabili sa imi explicati si mie, Confimare de redeschidere ...

Sunteti amabili sa imi explicati si mie, Confimare de redeschidere urmărire penală (art.335 alin. 4 NCPP) a fost acceptata sau nu. Aceasta a fost solutia data astazi:

Tip solutie: Repus pe rol
Solutia pe scurt: Repune cauza pe rol în vederea înaintării de către Parchet a dovezii de comunicare a ordonanţei de renunţare la urmărire penală din data de XXXX către suspectul XXXXX. Acordă termen cauzei la data de XXXXX, la care va fi citat suspectul. Definitivă. Pronunţată în şedinţa din camera de consiliu, azi.
Multumesc, o sa incerc sa deschid un tichet mai sus. Sa inteleg mai bine, dumneavostra spuneti ca momentul in care sa presupunem, este contestata RUP, revine obligatia suspectului sa isi dovedeasca nevinovatia ori se continua urmarirea penala pana ce vinovatia este legal stabilita?
Nu. 1) Nu este vorba de obligatia susp/inc, ci este vorba de posibilitatea pe care o are susp/inc sa solicite continuarea procesului penal/urmaririi penale. 2) Chestiunea cu stabilirea vinovatiei este o discutie larga (prea larga), si uneori nu se poate face in aceasta faza de confirmare a unei ordonante de RUP, insa, cu toate acestea judecatorul poate uneori, in anumite conditii sa dispuna clasarea. 3) Da, daca se admite cererea de continuare a urmaririi penale, se va continua UP pana ce (ne)vinovatia este legal stabilita (cum spuneti dvs).